Svátek má: Ctirad

Zprávy

Velikost textu:

GT rozhořčeně: Bílý dům lže Američanům, aby se zbavil odpovědnosti!

GT rozhořčeně: Bílý dům lže Američanům, aby se zbavil odpovědnosti!

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa vidí v útocích na Čínu „záchranné stéblo“ v souvislosti se zvýšením počtu případů a úmrtí na koronavirus v zemi, píše Global Times.

Donald Trump, prezident USA
1. května 2020 - 10:16

Čínská publikace, která má blízko k vládě, však varuje, že „naivní a absurdní“ pokusy Bílého domu hrozí pouze vyvoláním reakce Pekingu a odmítnutí mezinárodního společenství.

Uplynulo více než měsíc od doby, kdy si administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa stanovila cíl „snížit křivku“ infekce koronaviru v zemi, ale situace se jen zhoršila, píše Global Times.

Bílý dům však namísto soustředění svého úsilí na boj proti pandemii hledá stále nové způsoby, jak pomluvit Čínu. Vláda se tak snaží oklamat Američany a zbavit se odpovědnosti za počet nakažených amerických občanů, kteří se blíží milionu a více než 60 tisícům úmrtí na COVID-19.
 
Jedním z nejnovějších nálezů Trumpovy administrativy byla snaha zbavit Čínu svrchované imunity, podle níž suverénní stát nepodléhá úřadům jiných států. To umožní soudům hledat u Pekingu odpovědnost za pandemii.
 
Podle deníku Global Times se republikánská vláda zřejmě nevzdá svých útoků na Čínu, protože v nich vidí „záchranné stéblo“, zejména v předvečer prezidentských voleb. Nicméně USA však hrozbou, že zbaví zemi imunity, „zachází příliš daleko“, varuje list.


„Na základě zásady svrchované rovnosti států předepsané mezinárodním právem nemají americké soudy jurisdikci nad svrchovanými opatřeními čínských vlád na všech úrovních v reakci na epidemii," uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang.

„Je šokující vidět takové naivní a absurdní pokusy o převrácení základních mezinárodních norem a je ještě úbožější vidět, že někteří Američané takový pokus podporují. Museli ztratit rozum a chtějí zatlačit USA do propasti,“ zdůraznil pak čínský list.

Dokonce i američtí profesoři považují návrhy republikánských zákonodárců na odstranění čínské imunity za noční můru. Tito zákonodárci se však nepřestanou soustředit na špatný směr a ignorují to, co je pro ně a pro USA skutečně naléhavé. Žijí stále ve fantazii, kde USA mohou vyprovokovat jiné země a pak uniknout bez úhony? Opravdu by se měli probudit, poznamenal deník.


Čínská publikace se však domnívá, že někteří zástupci Republikánské strany jsou připraveni jednat v rozporu s mezinárodním právem a využívat hegemonii Spojených států. Jejich „naivní a absurdní“ pokusy zpochybnit mezinárodní normy však mohou zemi jen poškodit. Ve Spojených státech nebudou moci nejen zastavit řadu soudních sporů proti Číně, ale budou i nadále ignorovat naléhavé problémy země. Washington navíc nebude schopen potlačit reakci Pekingu a odmítavý postoj mezinárodního společenství vůči sobě.

(kou, prvnizpravy.cz, globaltimes.cn, foto: arch.)