Svátek má: Otýlie

Zprávy

Velikost textu:

GT: Trumpova antivirová opatření zatlačila rozhněvanou Evropu k Číně!

GT: Trumpova antivirová opatření zatlačila rozhněvanou Evropu k Číně!

Spojené státy místo spolupráce s evropskými spojenci, které si uvědomily vážnou potřebu omezit šíření koronaviru, jednostranně uzavřely své hranice.

Ilustrační foto
20. března 2020 - 10:15

Podle analytika Global Times toto chování Washingtonu rozhněvalo Evropany a zatlačilo je k Číně, i když se Amerika původně snažila proti ní postavit partnery.

Vztahy mezi Spojenými státy a jejími evropskými spojenci byly napjaté ještě před krizí způsobenou koronavirem. Poté, co však Amerika jednostranně oznámila uzavření svých hranic vůči Evropanům, se rozpory mohou jen prohloubit, píše Xia Guohan, výzkumník analytického střediska Pekingského Grandview Institution, v článku pro Global Times.

Když vypuknutí nemoci právě začalo, USA vyvinuly veškeré úsilí, aby zajistily, že evropské země budou přesvědčeny o tom, že se koronavirus objevil v Číně, ačkoli, jak autor článku zdůrazňuje, to ještě nebylo prokázáno. Jak Xia upozorňuje, víra v čínský původ nemoci může mít za následek chyby jak v Americe, tak i v Evropě při provádění preventivních opatření. Současně podle amerických středisek pro kontrolu a prevenci nemocí byl COVID-19 detekován u některých Američanů, o nichž se předpokládalo, že zemřeli na chřipku, což znamená, že v USA by mohlo být v posledních měsících mnohem více případů.

V současné době se některé evropské země, včetně Itálie a Španělska, obrátily na Čínu o pomoc v boji proti koronaviru. Analytici se domnívají, že s největší pravděpodobností následují tento příklad další země bloku. Kolem Číny a evropských států tak vznikne celé společenství zemí, které se snaží vypořádat se s COVID-19.

Ale ve vztazích se Spojenými státy panuje u Evropy „krize důvěry“ - Washington oklamal spojence a nutil je věřit, že koronavirus pochází jako další akutní virová onemocnění z Číny. Už jen s ohledem na to, jak přezíravě nejprve prezident Donald Trump zvažoval opatření k prevenci epidemie, nelze vyloučit, že nemoc mohla být do Evropy přenesena ze Spojených států, poukazuje autor.


Jakmile si Amerika uvědomila, že šíření koronaviru by mělo být pod přísnou kontrolou, jednostranně uzavřela hranice s Evropou, aniž by konzultovala tradiční spojence. „Namísto spojení sil s Evropou v boji proti epidemii, USA zradily své spojence, čímž způsobily vážnou ránu již tak nejisté úrovni důvěry mezi Američany a Evropany, a to zjevně rozhněvalo Evropu," komentuje Xia Gohan. Jak předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel ve svém prohlášení poznamenali: „Evropská unie neschvaluje skutečnost, že rozhodnutí USA o zákazu vstupu bylo učiněno jednostranně a bez konzultací.“

Podle analytika Global Times je pozoruhodné, že Spojené království, jehož vůdci jsou obviněni z „nezodpovědné politiky“ týkající se koronaviru, bude při všech vstupních zákazech izolováno jak od Spojených států, tak od Evropy. Zpočátku americký zákaz vstupu Evropanů nezahrnoval Brity, ale bylo to neefektivní, protože tito cestovali volně do Evropy a naopak. Nyní, jak se očekávalo, všechny hlavní evropské státy dočasně uzavírají své hranice a možná pozastaví schengenskou dohodu.

Kromě toho, jak autor článku upozorňuje, pro Američany existuje riziko infekce na zahraničních vojenských základnách, jako tomu bylo v Jižní Koreji, a poté bylo zařízení okamžitě uzavřeno. Pokud k tomu dojde v Evropě, kde dnes epidemiologická situace představuje významné riziko pro zdraví lidí v regionu, mohlo by to mít pro NATO negativní důsledky. Pokud by bylo ovlivněno mnoho amerických základen po celém světě, mohlo by to ovlivnit „globální hegemonii“ USA a dále je odcizit od Evropy.

(kou, prvnizpravy.cz, globaltimes.cn, foto: arch.)