Svátek má: Jarmil

Zprávy

Velikost textu:

Guaidó se pokusil o neúspěšný převrat, Washington ho podpořil zatím slovně

Guaidó se pokusil o neúspěšný převrat, Washington ho podpořil zatím slovně

Samozvaný venezuelský prezident Juan Guaidó vyzval venezuelskou armádu k převratu.

Juan Guaidó se svými příznivci, ale spíše fotografy a novináři
1. května 2019 - 03:20

Záběry Guaidóa byly pořízeny před leteckou základnou Caracas Miranda, vedle něj stálo několik vojáků. Nastal okamžik "skoncovat s uzurpací," řekl Guaidó na videu.

Juan Guaidó pro americkou CNN řekl: "Máme podporu velké části ozbrojených sil a v příštích několika hodinách budeme konsolidovat veškerou jejich podporu pro přechod ve Venezuele."

Ministr informací Jorge Rodriguez prohlásil, že šlo o malou skupinu "vojenských zrádců", která chtěla provést převrat.

Podle oficiálního prohlášení venezuelské vlády má vláda "plnou kontrolu" nad zemí a armádou.

Trumpův poradce pro národní bezpečnost John Bolton vyzval venezuelskou armádu, aby podpořila  „chráněnce“ Washingtonu Juana Guaidóa.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo řekl, že Guaidó má plnou podporu Bílého domu, a vyzval armádu, aby se vzbouřila proti Madurovi.

Venezuelský ministr obrany Vladimir Padrino nazval Guaidóa zrádcem a napsal na Twitteru, že národní ozbrojené síly (FANB) jsou loajální legitimnímu prezidentu Nicolasi Madurovi.

Příznivci Guaidóa se pokoušeli několik hodin bouřit před základnou letectva, ale vládní bezpečnostní síly je zadržují.

16:15 CET - Prezident Maduro oznámil, že mluvil s vůdci armády, kteří potvrdili  „naprostou loajalitu“.

16:55  CET - Guaidó, stojící na autě,  mluví přes megafon ke svým stoupencům

Venezuelský ministr zahraničí tvrdí, že pokus o převrat byl "naplánován přímo ve Washingtonu".

„Je vidět, že tento "převrat" je zoufalým pokusem Guaidóa o získání moci po jeho pokusu o "barevnou revoluci", kdy  selhal. On prostě nemůže mobilizovat masy, protože Venezuelané vědí, že je agentem Washingtonu a bude prodávat pozemky americkým ropným společnostem. Ani teď nepřesvědčí armádu,“ tvrdí von Freeman na blogu Schall und Rauch.


BBC: Maduro ukázal, že má stále plnou podporu armády!

Protestující podporující obě strany se shromáždili na různých místech hlavního města Caracasu.

Probíhají střety mezi stoupenci Guaidóa a ozbrojenými vojenskými vozidly. Bylo vidět jak protestující házeli kameny, ale byli odraženi slzným plynem a vodním dělem.

Televizní kamery také zachytily okamžik, kdy do davu pronikla obrněná vozidla, ale není jasné, zda nedošlo k nějakým zraněním.

Ministr obrany Vladimír Padrino v televizním vysílání zdůraznil, že armáda zůstává za Nicolásem Madurem. Ministr dále oznámill, že povstání některých členů armády bylo "částečně poraženo", ale varoval před možným krveprolití.

"Zbraně republiky jsou zde proto, aby bránily svrchovanost a nezávislost národa," varoval ministr.

Během tiskové konference v New Yorku, venezuelský velvyslanec při OSN, Samuel Moncada, řekl, že "pokus o převrat v úterý se zaměřil na podporu loutkové vlády, ale selhal, protože většina našich občanů je v míru a chtějí žít s právem na sebeurčení".

Velvyslanec také vyzval mezinárodní společenství, aby odmítlo dalekosáhlý násilný pokus „porušit jakoukoli Chartu OSN a ohrozit mír“.

Diplomat poukázal na to, že vláda USA otevřeně přiznala, že se podílela na dnešním novém spiknutí a uvedla, že "je to psychopatická, agresivní elita, která využívá všechna média bombardováním falešných zpráv."

Maduro Pompeovi: Nikam jsem nechtěl utíkat!

Venezuelský prezident Nicolás Maduro komentoval prohlášení amerického ministra zahraničí Mika Pompea, který ho obvinil z pokusu uprchnout ze země.

„Mike Pompeo řekl, že Maduro je připraven odletět a Rusové mu zakázali opustit zemi. Ptám se vás, pane Pompeo, tohle nemyslíte vážně!“ reagoval na výroky amerického ministra zahraničí Nicolás Maduro.

Pompeo v rozhovoru pro CNN řekl, že venezuelský prezident Nicolás Maduro byl údajně připraven 30. dubna opustit zemi. Maduro podle něj měl odletět na Kubu…


(rp,prvnizpravy.cz,schallundrauch,bbc,foto:arch.)