Svátek má: Valdemar

Zprávy

Velikost textu:

Guardian: Američané chtějí bojovat s oteplováním, ale nechápou příčiny

Guardian: Američané chtějí bojovat s oteplováním, ale nechápou příčiny

Většina obyvatel USA věří v závažnost problému globálního oteplování a chce, aby to okamžitě vyřešilo, uvádí The Guardian s odvoláním na průzkum televize CBS News.

Ilustrační foto
19. září 2019 - 11:04

Průzkum zároveň ukázal, že Američané nevidí za změnou klimatu lidskou vinu.

Dvě třetiny Američanů považují změnu klimatu za krizi nebo vážný problém, většina z nich věří, že nastal čas na okamžitá opatření v boji proti globálnímu oteplování a jeho dopadům.

Podle publikace průzkum amerického televizního kanálu ukázal významnou, i když nerovnoměrnou, podporu při řešení tohoto problému. Více než čtvrtina respondentů tedy přirovnala změnu klimatu ke „krizí“ a dalších 36% ho označilo za „závažný problém“. Dva z deseti považovali globální oteplování za zanedbatelný problém a pouze 16% respondentů připustilo, že tento problém je vůbec neznepokojuje.
 
Současně více než polovina dotázaných Američanů uvedla, že problém je třeba řešit okamžitě, zatímco pouze 18% nevidí potřebu bojovat proti změně klimatu.
 
„Američané si konečně uvědomují významnou hrozbu pro naši společnost v důsledku klimatických situací. To je pro naše hnutí obrovský pokrok - a za to nese hlavní odpovědnost mládež,“ řekla Margaret Klein Salamonová, zakladatelka organizace Climate Mobilization.

 
Podle průzkumu však ne každý chápe, co je hlavním důvodem klimatických změn. Ačkoliv se vědci shodují na tom, že odpovědnost leží na lidské činnosti - spalování fosilních paliv a odlesňování - označilo to za hlavní příčinu globálního oteplování pouze 44% respondentů. Více než čtvrtina dále uvedla, že vliv člověka je zanedbatelný nebo vůbec žádný.
 
„Naše vlastní, jakož i další studie opakovaně ukázaly, že se jedná o hlavní mylnou představu podporovanou průmyslem fosilních paliv po celá desetiletí, abychom rozsévali svár, zvyšovali nejistotu a tak nutili lidi udržovat status quo a udržovat je v pohotovosti," uvedl Anthony Leizerowitz, ředitel komunikačního programu pro změnu klimatu v Yale.

Zároveň se názor respondentů rozdělil v závislosti na jejich politických názorech a věku, uvádí The Guardian. Zejména 80% příznivců Demokratické strany vyzvalo k okamžité reakci na změnu klimatu, zatímco s nimi souhlasilo pouze 25% příznivců Republikánské strany. Z hlediska věku byli Američané ve věku od 18 do 29 let nakloněni považovat globální oteplování za vážný problém nebo krizi, a to bez ohledu na příslušnost ke straně.
 
Ačkoliv pouze 19% věří, že můžeme zastavit globální oteplování, téměř polovina dotázaných Američanů stále věří, že může být zpomaleno.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)