Svátek má: Štěpánka

Zprávy

Velikost textu:

Guardian: Bidenovo vítězství zostří napětí mezi USA a Čínou!

Guardian: Bidenovo vítězství zostří napětí mezi USA a Čínou!

Svět se zřejmě nedočká zlepšení vztahů mezi Spojenými státy a Čínou, ani po vítězství Joe Bidena, napsal The Guardian.

Ilustrační foto
18. října 2020 - 00:00

Navzdory kritice prezidenta Donalda Trumpa vůči rivalovi Joeovi Bidenu a demokratům za to, že jsou vůči Číně mírní, napětí mezi Pekingem a Washingtonem bude eskalovat, pokud Biden vyhraje volby.
Jak uvedl The Guardian, demokratický kandidát bude moci nejen využít porušování lidských práv v Říši středu, ale také vytvořit proti němu mezinárodní alianci.

Americká Republikánská strana dlouho kritizovala Demokratickou stranu za to, že pomohla čínskému hospodářskému a politickému vzestupu během prezidenta Billa Clintona a Baracka Obamy. Současný americký vůdce Donald Trump rovněž považoval údajnou měkkost demokratů vůči Číně za účinný prostředek nátlaku na volebního konkurenta Joea Bidena, napsal The Guardian. Sám Trump zároveň, jak se blíží hlasování, sleduje vůči Pekingu stále nepřátelštější politiku.

Jak noviny konstatují, navzdory skutečnosti, že existuje řada důvodů, proč doufat v vítězství Bidena v prezidentských volbách, je nepravděpodobné, že příchod představitele Demokratické strany k moci zlepší vztahy mezi Washingtonem a Pekingem.

Biden v prezidentském úřadu bude méně agresivní než Trump a bude jednat předvídatelněji, což sníží pravděpodobnost vojenského konfliktu v Jihočínském moři. Demokraté však mohou chtít vytvořit alianci se spojenci proti Číně, což jen zhorší čínsko-americké vztahy.


Navzdory skutečnosti, že to byly administrativy představitelů demokratických stran v 90. letech, které přispěly k integraci Číny do řetězce světového kapitálu, země ve vývoji vůči USA zaostávala. Čína nepředstavovala žádnou skutečnou vojenskou hrozbu a americké korporace těžily z využívání levné pracovní síly. Od té doby však Peking výrazně posílil svoji pozici na světové scéně a vytvořil Washingtonu konkurenci.

Podle The Guardianu představuje Čína „první velkou hrozbu pro americkou ekonomickou a politickou hegemonii od konce studené války“. V tomto ohledu bude jakýkoli šéf Bílého domu znepokojen růstem Číny. Přesto může Biden na rozdíl od Trumpa, jehož rétorika se zaměřuje na obchod, průmyslovou špionáž a „paranoidní fantazie“ spojených s COVID-19, hrát kartu porušování lidských práv v Číně a zajistit si mezinárodní podporu.

Například v loňském roce Evropská unie označila Čínu za „strategického konkurenta“. Německo upřednostňuje posílení vztahů s Japonskem a Jižní Koreou v protiváze k Říši středu. Francie a Velká Británie se snaží vyloučit čínský Huawei z procesu vytváření 5G sítí. Vztahy mezi Austrálií a Čínou jsou na historickém minimu. Japonsko usiluje o užší vojenskou spolupráci se západními mocnostmi a posiluje vztahy s indickou vládou, jejíž vztahy s Čínou se v červnu po konfliktech na hranicích eskalovaly.

Nicméně, jak The Guardian poznamenal, v současné době je to vše neformální a je vyváženo ekonomickým vlivem Pekingu na řadu zemí a spojením s ekonomikou Washingtonu. Zároveň dochází k prohlubování napětí ve vztazích s Pekingem v rozhodujícím okamžiku v boji proti pandemii a klimatické krizi, během níž je „klíčová“ spolupráce s Čínou.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)