Svátek má: Filip

Zprávy

Velikost textu:

Guardian: Bolton poradil Trumpovi, aby se stáhl ze smlouvy o raketách!

Guardian: Bolton poradil Trumpovi, aby se stáhl ze smlouvy o raketách!

Národní bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton usiluje o stažení Spojených států ze Smlouvy o jaderných raketách středního a krátkého doletu (INF) podepsané Moskvou a Washingtonem v roce 1987.

John Bolton, poradce pro národní bezpečnost
21. října 2018 - 04:20

Navržená iniciativa dosud nebyla projednána administrativou Donalda Trumpa, ale již se setkala s odporem v Pentagonu a ministerstvu zahraničí, uvedl The Guardian s odkazem na informační zdroje.

Mezitím však prezident USA Donald Trump sám oznámil, že se jeho země ze smlouvy stáhne.
 
Bývalí úředníci USA také řekli The Guardianu, že poradce Bílého domu blokuje jednání o rozšíření smlouvy START III, která zahrnuje snižování jaderných hlavic a systémů nosičů. Dohoda vyprší v roce 2021. I přes zájem Moskvy však Bolton oponuje obnovení dialogu o strategické stabilitě.
 
Tento týden úředníci USA stručně načrtli podstatu Boltonovy iniciativy svým spojencům a testovali jejich reakci. Tyto informace vyvolaly znepokojení britské vlády. Koneckonců považují smlouvu INF za „důležitý základní prvek kontroly zbrojení", který vyznačil konec nebezpečné jaderné konfrontace osmdesátých let (Obě strany si uvědomily nebezpečí uvedených typů pozemních raket, neboť reakční doba na jejich odpálení se již nepočítala na minuty, ale sekundy – pozn. red.).


Američtí představitelé tvrdí, že Rusko porušuje smlouvu INF, vyvíjí a nasazuje pozemní raketu 9M729. Moskva popírá tyto obvinění a trvá na tom, že tento systém není v rozporu s omezeními uvedenými v dohodě (a naopak obviňuje USA, že smlouvu porušují vývojem určitých typů raket – pozn. red.).
 
Na začátku roku publikovala Trumpova administrativa přehled o složení a množství jaderných zbraní. Autoři dokumentu vyzvali Spojené státy, aby zahájily vlastní vývoj křídlaté rakety středního doletu, aby „donutili Mosku vrátit se ke smlouvě INF" ale nevystupovali za odstoupení od této dohody.
 
Přezkum byl dokončen dříve, než se Bolton dostal do Bílého domu, a nyní se poradce snaží přitvrdit pozici vlády v otázce jaderných zbraní. V létě přivedl do administrativy svého stejně myslícího Timora Morissona a společně převzali iniciativu o kontrole zbraní patřící ministerstvu zahraničních věcí.

 
Zástánci kontroly zbrojení se mezitím domnívají, že smlouva INF by neměla být zrušena, dokud ruští a američtí experti neprovedli podrobná jednání. Rovněž varují, že tato iniciativa umožní Moskvě získat „propagandistické vítězství".
 
„Pro Spojené státy bude odstoupení obrovským gólem do jejich vlastní branky, neboť Rusko nedodržuje (INF) už nějakou dobu. To umožní Rusku rozšířit svůj malý a poměrně nevýznamný arzenál pozemních raket," tvrdí Daryl Kimball, vedoucí Asociace Washingtonu pro kontrolu zbrojení.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)