Svátek má: Drahoslav

Zprávy

Velikost textu:

Guardian: Boris Johnson dal parlamentu ultimátum!

Guardian: Boris Johnson dal parlamentu ultimátum!

Boris Johnson pohrozil předčasnými volbami poslancům, kteří se pokusí prosadit zákon blokující brexit bez dohody.

Boris Johnson před Downig Street 10
4. září 2019 - 04:20

Podle předsedy vlády manipulace poslanců oslabují postavení Londýna při jednáních s EU a mohou bránit uzavření nové dohody.

Britský premiér Boris Johnson předložil poslancům ultimátum: pokud sněmovna reprezentantů bude i nadále prosazovat zákon blokující brexit bez dohody, v říjnu se budou konat předčasné parlamentní volby, napsal The Guardian.

„Pečlivě naplánovaným způsobem" uspořádal Johnson mimořádné zasedání kabinetu, promluvil s členy parlamentu konzervativní strany na recepci v jeho domě v Downing Street, a nakonec vyšel ven a promluvil k Britům živému televiznímu vysílání a uvedl, že „neexistují žádné okolnosti“, za kterých Velká Británie neopustí EU 31. října.

Johnson, jehož projev byl rušen nespokojenými a protestujícími, zdůraznil, že nechce uspořádat předčasné volby. Uskuteční se však, pokud se obyčejní poslanci, kteří se postavili proti vládě, nepřestanou snažit prosadit návrh zákona, který by podle předsedy vlády mohl narušit brexitová jednání. Podle novin může dokument uložit Johnsonovi povinnost prodloužit lhůtu pro odchod z EU do 31. ledna, aby poslanci parlamentu mohli schválit dohodu s Bruselem nebo schválit odchod bez dohody. Dříve předseda vlády dokonce vyhrožoval „povstaleckým konzervativců“ vyloučení z činnosti strany, takže by v případě hlasování o kontroverzním návrhu zákona bylo zajištěno vítězství.


Podle zdroje The Guardianu na Downing Street může být rozhodnutí o návrhu zákona přirovnáno k hlasováním o důvěře nebo důvěře současné vládě. „Poslanci vážně zvažují možnost ve středu přenést kontrolu nad rozhovory na Jeremyho Corbyna (vůdce labouristů - pozn. red.). Tak se střelíme do vlastní nohy, a pokud mu konzervativci pomohou zítra prosadit zákaz brexitu bez dohody, což by vyvolalo další nesmyslné zpoždění, nezůstane z pozice naší vlády v jednáních (s EU) kámen na kameni,“ citovaly noviny svůj zdroj.

Pokud tedy bude návrh zákona přijat, Brity čekají na předčasné volby, ve kterých například „vzpurní konzervativci“ mohou snadno ztratit své posty v parlamentu. Pokud iniciativa nezíská dostatečný počet hlasů, volby se neuskuteční. Podle zdrojů The Guardianu se úřady domnívají, že hrozba nových voleb může pomoci - mnoho poslanců, kteří jsou proti vládě, stále nejsou přesvědčeni, že chtějí ukončit svou politickou kariéru.

Pokud by se volby konaly v pondělí 14. října, budou to první parlamentní volby od roku 1931, které se neuskuteční ve čtvrtek. A pokud v nich Johnson prohraje, bude nejkratším předsedou vlády v britské historii.

Během svého televizního vystoupení Johnson poznamenal, že byl povzbuzen pokrokem v jednáních s Bruselem o nové dohodě, ale manipulace poslanců, kteří se snaží blokovat brexit bez dohody nebo prodloužení lhůt, by mohla oslabit pozci Londýna. „Pokud nám v těchto jednáních může něco bránit, je to v případě, že bude mít Brusel pocit, že poslanci najdou způsob, jak referendum zrušit," uvedl současný britský premiér. Podle Johnsona tedy bude pro vyjednávací skupinu mnohem snazší, nebude-li nad ní viset žádný „Damoklův meč“ ve formě jakýchkoli zákonů a voleb, které nikdo nechce.

Vůdce Labouristické strany Jeremy Corbyn se však domnívá, že nové parlamentní volby budou užitečné a mohly by znamenat skutečnou změnu směru Velké Británie. Ale konzervativci nevypadají tak sebevědomě. Jak přiznal jeden z toryů, předčasné volby jsou velmi náročné na energii, ale zdá se, že Johnson je připraven se k nim uchýlit, protože ho mohou zbavit jedním tahem hlavních problémů, nespokojenců v parlamentu, a také zajistit si většinu.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: repro video)