Svátek má: Jitka

Zprávy

Velikost textu:

Guardian: Britský chaotický boj s epidemii udivuje Řecko

Guardian: Britský chaotický boj s epidemii udivuje Řecko

Navzdory ponurým důsledkům dlouhodobé dluhové krize se řeckým orgánům podařilo zabránit šíření COVID-19 od samého začátku.

Boris Johnson, premiér Velké Británie
12. května 2020 - 10:16

Na tomto pozadí se kroky britské vlády proti epidemii jeví jako nesystematické a vyvolávají u Řeků pouze poplach a zmatek, píše The Guardian.

Nouzová situace v oblasti veřejného zdraví britské vlády se dotkla a vyplašila mnoho Evropanů, včetně Řeků. „Chaotická strategie“ Londýna se setkala s nepochopením v zemi, která, i přes nepříznivé důsledky téměř desetileté dluhové krize, dokáže udržet virus pod kontrolou, uvádí The Guardian.

„Způsob, jakým Johnson jednal s pandemií, byl téměř středomořský - lehkomyslný a bezstarostný,“ říká ekonom Antonis Papajannidis. „Nelze se zbavit myšlenky, že se lidé ve skutečnosti nechali hnít, že zájmy ekonomiky byly kladeny nad zdraví."
 
Podle něj Britové kvůli nedostatku „zodpovědného vedení“ dostali protichůdné zprávy. „Nejprve jim bylo řečeno: „Nejsou žádné problémy", pak: „Ou, stále je tu problém." Tak se s odpovědnými občany nezachází,“ poukazuje analytik.
 
Ve Spojeném království se stalo oběťmi koronaviru více než 31 tisíc lidí. Současně je v Řecku naopak zaznamenána nejnižší míra nemocí na kontinentu - 150 úmrtí a 2700 potvrzených případů infekce. A to vše díky tvrdým opatřením, která mají epidemii zabránit, a která byla přijata na samém začátku.
 
„To vše dramaticky změnilo osud národa, často spojovaný s občanskou neposlušností a nekompetentností," uvádí britská publikace. Zatímco Británie se dosud nerozhodla, zda výrazně omezí karanténu, Řekové připravují pláže a hotely na turistickou sezónu, kterou očekávají v červenci.


Premiér Kyriakos Mitsotakis se stále vyhýbá pokušení oslavovat vítězství. Podle diskusí epidemiologů ohledně vyrovnání křivky však průzkumy veřejného mínění ukazují, že podpora jeho vlády dosáhla rekordního maxima.
 
Pýcha byla nahrazena hněvem a hanbou - pocity, které převládaly v průběhu ekonomických obtíží, které zemi zachvátily. Podle některých zpráv se také vrátila důvěra ve vládní instituce.
 
Analytici se domnívají, že udržitelnost dosažená v letech krize připravila Řeky k boji s pandemií. Mitsotakisovi, bývalému bankéři, který se k moci dostal před méně než rokem, se také připisují zásluhy rozhodného vedení od propuknutí nemoci.
 
Řecký vůdce pochopil, že zdravotní systém zasažený úspornými opatřeními by se rychle zhroutil, kdyby nebyl virus lokalizován. Vláda přijala specialisty na infekční choroby, kteří se stali ústředním bodem každodenních briefingů. 


Asistent premiéra řekl Guardianu, že státní orgány nevyhledávají zábavu a nezkouží aroganci nebo „jakékoliv pocity nezranitelnosti“, které často zasahují země s imperiální minulostí. „Dokonale jsme pochopili hranice možností Řecka," zdůraznil úředník.
 
Johnsonova nemoc, jeho dramatická hospitalizace a jeho téměř předsmrtný stav rezonovaly v Řecku. Mnozí kreslí paralely s tragédiemi starověkých spisovatelů, tak milovaných britským premiérem.
 
„V jistém smyslu to, co se s ním stalo, ztělesňuje starověké drama," poznamal Papajannidis. „V tomto příběhu je prvek katarze, očištění, který je obtížné si nevšimnout. Ale to, co se děje ve Velké Británii, naplňuje nás, Řeky, pocitem bolesti a smutku.“

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)