Svátek má: Dalibor

Zprávy

Velikost textu:

Guardian: Čína se nezalekla a zavede zvýšená cla na americké zboží!

Guardian: Čína se nezalekla a zavede zvýšená cla na americké zboží!

Čína zavede od 1. června vyšší dovozní cla na různé skupiny amerického zboží, napsal britský deník The Guardian.

Donald Trump a Si Ťin-pching
14. května 2019 - 11:05

List poznamenal, že se jedná reciproční krok Říše středu na akce Spojených států, který Peking přijal přes varování amerického vůdce Donalda Trumpa ohledně nebezpečí zhoršení obchodní války.

Čínské úřady oznámily zavedení zvýšeného cla na dovoz zboží z USA ve výši 60 miliard dolarů, uvedl The Guardian (předtím ale Donald Trump rozhodl o zvýšení cel na číské zboží v objemu 200 miliard dolarů – pozn. red.).

Podle čínské vlády se zvýšení cla na 25% dotkne asi 2500 amerických výrobků z potravin a spotřebního zboží, chemikálií a různých zařízení. Omezení budou platit od 1. června.

Podle novin tak Čína ignorovala varování amerického vůdce Donalda Trumpa o nebezpečí zhoršení obchodní války a reagovala na zvýšení cel Spojených států.
 
Krátce před vyhlášením zavedení cla na zboží z USA, Trump varoval úřady Číny před odvetnými kroky.
 
„Otevřeně říkám předsedovi Si Ťin-pchingovi a mnoha přátelům v Číně, že Čína bude velmi trpět, pokud nepůjde na dohodu, protože společnosti se budou muset přestěhovat z Číny do jiných zemí," napsal prezident na Twitteru.
 
„Čína těžila mnoho let na úkor Spojených států - naši prezidenti neudělali svoji práci. Čína by tedy neměla reagovat - bude to jen horší!“ dodal šéf Bílého domu.
 
Peking však zdůraznil, že nemá v úmyslu ustoupit tlaku Spojených států. Washington byl zkritizován za „zhoršování čínsko-amerického hospodářského a obchodního napětí, v protikladu ke konsenzu mezi Čínou a Spojenými státy na řešení obchodních sporů prostřednictvím konzultací, a ohrozil zájmy obou stran a nesplnil celková očekávání mezinárodního společenství“.

Podle The Guardianu vedlo zavedení nových cel ze strany Číny k prudkému poklesu amerických akciových indexů. Průmyslový index Dow Jones poklesl o více než 600 bodů poté, co byly naděje na rychlé vyřešení sporu nahrazeny obavami z „dlouhé a destruktivní“ obchodní války.

K článku Guardianu je třeba poznamenat, že i kdyby měl americký prezident pravdu a obchod s Čínou je silně nevyvážený v neprospěch Spojených států, bylo zřejmé, že na jednostranné kroky budou následovat odvetná opatření. Ostatně to Čína již předvedla v loňském roce. O tom svědčí i reakce zástupce čínského ministerstva zahraničí: "Předchozí zkušenost ukazuje, že Čína nechce obchodní válku, ale nebojí se ji. Pokud někdo vyvolá válku na našem prahu, tak se budeme bít až do vítězného konce."

Trumpova administrativa jde v mnohém na hranu rizik, která je povyšují na globální problém. Požaduje-li Donald Trump, řekněme „rozumný“ přístup Číny k obchodním sporům, nelze se k této zemi chovat jako ke kolonii a uprostřed (nebo dokonce ve finále) jednání, která měla hrany obrousit, vyskočit s tvrdým opatřením negující ona probíhající jednání. Zároveň to však ukazuje na velmi nepříjemnou americkou „válečnou“ mentalitu – posedlost tresty, omezeními, cly, sankcemi -,  kterou začíná cítit i Evropa.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)