Svátek má: Kazimír

Zprávy

Velikost textu:

Guardian: EU zaplatí migrantům za návrat domů 2000 eur!

Guardian: EU zaplatí migrantům za návrat domů 2000 eur!

Evropská komise nabídne ekonomickým migrantům v Řecku 2 000 eur, aby se každý vrátil domů a zlepšil tam své životní podmínky, píše Guardian.

Ilustrační foto
13. března 2020 - 11:04

Úřady se tak snaží řešit migrační krizi v Řecku, kde jsou střediska přijímání uprchlíků několikanásobně přeplněna.

Migrantům v Řecku bude nabídnuta částka 2 000 eur, aby se vrátili domů, píše Guardian. Tato částka, kterou poskytuje Evropská unie, je pětkrát vyšší než peníze, které jsou obvykle přidělovány migrantům na návrat domů k životu v rámci programů OSN.
 
Návrh bude platit jeden měsíc, protože Evropská komise se obává, že by naopak mohla přilákat nové migranty. Tento režim se vztahuje pouze na ty, kteří se mají vrátit, kteří chtějí zlepšit své životní podmínky, na ekonomické migranty, kteří nejsou ohroženi a nemají právo na azyl.

 
Tento program by měl usnadnit situaci v řeckých uprchlických táborech. Evropská komise očekává, že tento návrh využije 5 000 lidí, přestože tam přiznali, že nevědí, kolik lidí na řeckých ostrovech jsou uprchlíci a kolik jsou ekonomičtí migranti.
 
EU rovněž vyzvala další země, aby přijaly děti migrantů z řeckých ostrovů bez rodičovské péče. Sedm zemí s tím již souhlasilo, půjde tam 1,6 tisíc dětí.
 
Ještě před nedávnými událostmi bylo na hranicích mezi Tureckem a Řeckem hlášeno, že v uprchlických přijímacích střediscích bylo více než 36 tisíc lidí, ačkoli bylo navrženy pouze pro 5,4 tisíc. Tisíce lidí žijí ve stanech bez elektřiny, topení a teplé vody. Podle The Guardianu pocházela většina uprchlíků z Afghánistánu, Sýrie, Iráku, Palestiny, Somálska a Demokratické republiky Kongo.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)