Svátek má: Otýlie

Zprávy

Velikost textu:

Guardian: I se známým výsledkem voleb v Bělorusku opozice již vyhrála

Guardian: I se známým výsledkem voleb v Bělorusku opozice již vyhrála

Po celé zemi probíhají protesty před prezidentskými volbami, které se konají tuto neděli.

Alexander Lukašenko, běloruský prezident
6. srpna 2020 - 10:10

Guardian píše, že kandidát opozice nemá prakticky žádnou šanci na výhru, ale skutečnost, že Lukašenko ztratil kontrolu nad situací, hodně znamená.

Vystupovat proti Alexandru Lukašenkovi znamená mimořádnou odvahu, píše The Guardian ve svém úvodníku. V roce 2010 byla řada jeho odpůrců ve volbách v den voleb zatčena za obvinění z organizování masových nepokojů. Nyní však v souvislosti s novým „aktem pseudodemokracie“ jsou sázky ještě vyšší: kandidátce na běloruského prezidenta Svetlaně Tichanovské zatkli jejího manžela a ona, která nemá žádné politické zkušenosti, se rozhodla nahradit jeho místo.

Tichanovskaja poslala své děti do zahraničí a postavila se proti Lukašenkovi. Autor článku označuje její činy za největší výzvu pro Lukašenka od doby, kdy převzal moc. Její jediným cílem je uspořádat nové svobodné a spravedlivé volby do šesti měsíců. Podpořili ji zastánci dalších kandidátů, kteří byli také zatčeni, a společně uspořádali velké demonstrace v běloruských městech.


Autor článku poznamenává, že Tichanovskaja má prakticky nulovou šanci na výhru nadcházejících voleb. Hromadná shromáždění protestujících, kteří mávali telefonem s rozsvícenými baterkami, však připomínají protikorupční protesty na Majdanu v Kyjevě. Lukašenko již dlouho slibuje, že se nic takového v jeho zemi nestane.

Existuje mnoho důvodů pro takovou nespokojenost, poznamenává autor článku. Za prvé, Lukašenko odmítl během pandemie zavést karanténu a nabídl lidem léčbu vodkou a saunou. Běloruské hospodářství dlouho stagnuje a nyní se vztahy s Moskvou zhoršily po Lukašenkově odmítnutí vytvořit sjednocený stát.Lukašenko reaguje na opoziční kroky v obvyklém formátu: tajné služby obdržely rozkaz zabránit pouličním protestům. Cvičení na rozhánění demonstrací jsou záměrně promítána ve státní televizi. Autor článku však naznačuje, že v podmínkách chladných vztahů s Ruskem se Lukašenko se nemůže dostat do špatného pozice, aby rozhněval západní veřejné mínění a tvrdě potlačil protesty.

„Poprvé za 26 let se nezdá, že má Lukašenko úplnou kontrolu nad událostmi ve své doméně. V tomto případě, bez ohledu na to, co se stane v neděli, Tichanovskaja už vyhrála,“ uzavírá The Guardian.

Dodejme, že o post prezidenta, kromě Alexandra Lukašenka, který kandiduje na šesté volební období, také usiluje bývalá poslankyně dolní komory parlamentu Anna Konopackaja, spolupředseda sdružení „Říkej pravdu“ Andrej Dmitrijev, šéf běloruské sociálně demokratické strany „Hramada“ Sergej Čerečen a manželka populárního běloruského videoblogera Světlana Tichanovskaja.
(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)