Svátek má: Brigita

Zprávy

Velikost textu:

Guardian: Koronavirus odhalil realitu rasového kastovního systému USA!

Guardian: Koronavirus odhalil realitu rasového kastovního systému USA!

V moderních Spojených státech stále existuje rasová nerovnost, píše nezávislá novinářka Malaika Jabaliová v článku pro The Guardian.

Ilustrační foto
29. května 2020 - 11:06

Podle ní epidemie COVID-19, jejíž oběti se příliš často stává nebělošská populace, pouze jasněji prokázala tuto odpudivou stránku moderní Ameriky.

Před 66 lety v procesu „Oliver Brown vs. Rada pro vzdělávání“ uznal Nejvyšší soud USA, že oddělení černošských a bělošských studentů je v rozporu s ústavou. Tento precedens položil základ k tomu, aby Afroameričané získali lepší vzdělání, zdravotní péči a bydlení.

Pandemie koronaviru však odhalila odpudivý obraz moderní Ameriky. Země je stále rasově rozdělena a nadále jí chybí rovnost, píše nezávislá novinářka, aktivistka a právníčka Malaika Jabaliová v článku pro The Guardian.
 
Jako důkaz uvádí statistiky, podle nichž nejméně 20 tisíc obětí koronaviru v USA jsou černoši. Jejich úmrtnost je téměř 2,5krát vyšší než u bílých a 2krát vyšší než u Latinoameričanů a Asijců. Navzdory skutečnosti, že tvoří pouze 13% populace země, představují 25% úmrtí COVID-19.
 
Trumpova administrativa nese většinu odpovědnosti za tuto nerovnováhu samotných černochů. Úředníci hovoří o špatných návycích obětí a naznačují jejich nezdravou stravu a životní styl. Nikdo však nepřemýšlí o „základech amerického systému rasových kast, který je v zemi pevně zakořeněn“, poukazuje autorka článku.
 
Podle ní byly Spojené státy postaveny na myšlence nadřazenosti bílé rasy. Afroameričané byli považováni za majetek déle, než za občany. Byli zbaveni bohatství a zdrojů déle, než se jim je podařilo akumulovat.


Úmyslná, otevřená praxe rasismu trvala déle, než nevědomá nebo skrytá. Od doby, kdy Nejvyšší soud v zemi rozhodl, že segregace ve veřejných školách je nespravedlivá, uplynulo 66 let. Ale čtyři století existence Ameriky dokazují, že její tvrzení ohledně svobody a rovnosti jsou „prázdná slova“, zdůrazňuje Jabaliová.
 
Staletá dominance bílých lidí znamená, že černí a bílí pracovníci nedostávají stejný plat, nekupují stejné typy domů nebo nemají stejné úspory pro děti. Naznačují také projevy rasismu v bydlení a státní úrovni, nedostatečný přístup ke kvalitnímu vzdělání, stravování a lékařské péči.
 
Černí Američané jsou více závislí na veřejné dopravě a je menší pravděpodobnost, že budou pracovat z domova. Kromě toho tvoří významnou část „kritických“ pracovníků. Odtud pramení jejich nákaza COVID-19. Proto je zde 20 000 úmrtí, poukazuje Jabaliová.
 
Nepřiměřená úmrtnost v některých státech je ohromující. Ve Washingtonu DC tvoří černoši 44% populace, ale představují 80% úmrtí na koronavirus. Afroameričané v Michiganu a Missouri tvoří 14% a 11% populace, ale mezi oběťmi koronaviru 42% a 39%.
 
K určení přesné příčiny této nerovnováhy je zapotřebí většího výzkumu. Odborníci v oblasti veřejného zdraví by měli vyhodnotit, proč jsou určitá souběžná onemocnění, jako je hypertenze, častější u černých Američanů, než u jiné skupiny, a opustit stereotypní předpoklady minulosti.
 
Po odeznění pandemie bude mnohem těžší určit, co dělat v budoucnu. Jedna věc je jasná - je nutné změnit pořadí, v němž jsou černí dělníci nadále „obětními beránky amerických svobod pro bílé a korporativní činitele“.

„V příštích 66 letech, abychom splnili Brownovy sliby, musíme přehodnotit naše sociální struktury ... v první řadě to bude vyžadovat boj, protože bez něj se nic nestane," zdůrazňuje autorka článku.
 
„COVID-19 odhalil odolnost amerického systému rasových kast. Generace po Brownovi zůstává nerovnost stále do značné míry zákonem země. Existuje však šance vytvořit nový precedens,“ uzavírá Malaika Jabaliová.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)