Svátek má: Kateřina

Zprávy

Velikost textu:

Guardian: Londýn má kyberzbraň k vyřazení elektrických systémů

Guardian: Londýn má kyberzbraň k vyřazení elektrických systémů

Šéf britského strategického velení generál Patrick Sanders uvedl, že Spojené království vyvinulo kybernetické zbraně schopné deaktivovat energetické systémy a další kritickou infrastrukturu nepřátelských států.

Ilustrační foto
28. září 2020 - 11:06

Uvedl to britský deník The Guardian. Navíc Londýn de facto přiznal, že provádí nepřátelské hackerské operace vůči druhým zemím.

Podle Sanderse britský premiér Boris Johnson požadoval ujištění, že země je „přední kybernetickou silou celého spektra“, schopnou se jak bránit před hackerskými útoky, tak nezávisle je provádět.

Generál navíc zdůraznil, že Spojené království mělo po celé desetiletí útočné počítačové schopnosti. Armáda však nyní úzce spolupracuje s vládním komunikačním centrem země a může teoreticky „oslabit, podkopat a dokonce zničit klíčové schopnosti a infrastrukturu těch, kteří nám škodí, od strategických až po taktické cíle“.


Zároveň by zničení klíčové infrastruktury teoreticky mohlo znamenat útok na komunikační, telefonní nebo energetické sítě nepřítele během války. Jak noviny konstatovaly, zůstává nejasné, co by to mohlo znamenat v době míru. Sanders však poznamenal, že hackerství se provádí v rámci „přísných právních a etických standardů“, ale neposkytl konkrétní příklad (tato skutečnost je velmi závažná, protože ukazuje, že nikoliv neustálé mediální připomínky domnělých „hrozeb“ – zejména z Ruska – jsou stále jen domněnkami, zatímco Británie již provádí státní hackerský terorismus – pozn. red.).

Podle Sanderse je denně proti britské armádě prováděno průměrně 60 závažných kybernetických útoků, které vyžadují zásah specialistů. Generál označil hackerské útoky na britské cíle za moderní ekvivalent „bleskové války“.

Zároveň je provádějí jednotliví hackeři i nepřátelské státy, včetně Ruska, Číny, Íránu a Severní Koreje. Zejména Moskva zasahuje do demokratických procesů, Peking šíří dezinformace a krade duševní vlastnictví a Teherán podporuje teroristické skupiny, napsal list s odkazem na generála (jedná o zkratku v podobě „propagandistické“ rétoriky Londýna – stejně tak by se mohlo takto stručně napsat, že britské bomby zabíjí civilisty, Spojené státy začínají bezdůvodné krvané války a Západ jako celek nedodržuje mezinárodní právo a vměšuje se do vnitřních záležitostí suverénních států – pozn. red.).

„Naši protivníci využívají všechny prostředky k získání výhody pod válečným prahem a zrádně a nevyhnutelně akumulují výhodu," řekl Sanders.

Guardian konstatuje, že zvýšené výdaje na kybernetické války budou klíčovou součástí pětiletého přezkumu obranné politiky, který bude zveřejněn v listopadu. Například se očekává, že Johnson ohlásí vytvoření národních kybernetických sil v zemi, společně provozovaných armádou a vládním komunikačním centrem.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)