Svátek má: Filip

Zprávy

Velikost textu:

Guardian: Největší hrozby pro Zemi pocházejí z vesmíru!

Guardian: Největší hrozby pro Zemi pocházejí z vesmíru!

V současné době čelí život na Zemi rostoucím hrozbám z vesmíru: pádu asteroidu, sluneční erupcím a vesmírným troskám, poukázal The Guardian.

Ilustrační foto
3. září 2019 - 11:04

NASA a Evropská kosmická agentura aktivně hledají odpověď na nebezpečí Země z vesmíru, jejich úsilí však může být výrazně ovlivněno nedostatečným financováním struktur.

Americká kosmická agentura NASA příští rok zahájí pravděpodobně doposud nejefektivnější vesmírnou misi, uvedl The Guardian. V rámci programu se vědci pokusí odklonit asteroid od jeho dráhy, aby pochopili, jak je možné zabránit kolizi těchto vesmírných objektů se Zemí.

Jak noviny připomněly, hrozba pádu asteroidů je pouze jedním z nebezpečí, které vesmír představuje pro naši planetu. Sluneční erupce ovlivňující kosmické počasí, stejně jako trosky ve vesmíru, tedy mohou poškodit satelity a elektrické systémy.

V listopadu se ministři vědy zemí Evropské vesmírné agentury sejdou ve španělské Seville, aby určili rozpočet a priority organizace na příští tři roky. Jedním z témat diskuse bude vytvoření programu na ochranu planety před asteroidy, který bude agenturu stát 200 milionů eur ročně.

Pokud bude schválen, připojí se evropští vědci ke kolegům ze Spojených států při provádění mise Hera, která bude studovat důsledky pokusů odklonit asteroidy v rámci programu Dart.

Vědci navíc nabízejí různé mise ke sledování kosmického počasí a odstraňování vesmírných zbytků v rámci programu Space Safety. „Všechny hrozby jsou považovány za stejně důležité," ujistil správce programu Holger Krak.

Je však velmi pravděpodobné, že některé členské země Evropské agentury nesdílejí obavy z ohrožení vesmíru, což je povede k tomu, že odmítnou přidělit finanční prostředky. Takže při absenci nezbytných 200 milionů eur se ministři budou muset rozhodnout, která vesmírná hrozba představuje největší nebezpečí.

Asteroidy blízké Země se stanou jednou z možností. Podle The Guardian proletěl ve čtvrtek 25. července asteroid široký 57-130 metrů ve vzdálenosti jedné pětiny vzdálenosti od Měsíce od naší planety. To znamená, že Země byla „na vlásek“ před kolizí s takzvaným „zabijákem měst“, jako ta, která vybuchla poblíž Čeljabinsku v únoru 2013. Kromě toho by dopady pádu asteroidu letícího kolem Země 25. července byly mnohem ničivější.

„Jsme první generace života na Zemi, která s tímto rizikem může opravdu něco udělat," zdůraznil přitom Krak.


Po letech výzkumu dospěli vědci k závěru, že nejlepší možností je vytvořit kosmickou střelu, která by mohla narazit do asteroidu a změnit jeho dráhu letu.

NASA a Evropská kosmická agentura se dohodly na sdílení nákladů na programy Dart a Hera, nicméně odmítnutí účastnit se druhého projektu významně sníží jeho hodnotu, protože Američané budou muset pro zkoumání výsledků programu Dart použít dalekohledy na Zemi.

Kromě toho jsou další možností solární erupce, kosmické počasí a nebezpečí, které pro elektronickou technologii představují.

Guardian připomněl, že vesmírné počasí je vytvářeno magnetickou aktivitou na Slunci, která vysílá subatomární částice do vesmíru. Tyto částice nesou elektrickou energii, která může spálit citlivou elektroniku.

V roce 1989 způsobila sluneční bouře poškození zařízení v kanadské rozvodné síti Hydro-Québec v hodnotě přesahující 10 milionů dolarů, což ponechalo 6 milionů lidí na 9 hodin bez elektřiny.

V roce 2017 jedna z konzultačních společností London Economics zkoumala dopad narušení globálních družicových navigačních systémů, jako jsou Galileo nebo GPS, na Spojené království. Došli k závěru, že pětidenní výpadek bude stát 5,2 miliardy liber.

Kosmické počasí se navíc již objevilo v národním registru rizik Kabinetu ministrů země, který uvádí nejvýznamnější potenciální hrozby.

V současnosti je předpovídání kosmického počasí prováděno satelity, nicméně tato zařízení vykazují známky opotřebení.

Navíc, další hrozba, jmenovitě vesmírné trosky, je problém způsobený člověkem. Mnoho zemí, vypouštějící satelity, rakety nebo lodě do vesmíru, se nestaralo o to, co by se s nimi stalo na konci mise. „Vesmír je velký," poznamenal anglický spisovatel Douglas Adams.

Přestože publikace věří, že Adams může mít pravdu, v současné době je na nízké oběžné dráze Země více než milion fragmentů vesmírného odpadu. Každý z nich se může srazit s jiným satelitem a zničit jej, čímž vytvoří stovky tisíc nových vesmírných těles.

Přibližně polovina trosek ve vesmíru se však dnes objevila v důsledku dvou incidentů. Konkrétně v roce 2007 Čína během zkoušky zasáhla vlastní satelit s raketou a v roce 2009 se náhodně srazila ruská družice Kosmos-2251 vyřazená z provozu s funkční americkou Iridium 33.

Evropská vesmírná agentura zároveň hledá cestu ven. Nejprve je nutné vyčistit oběžnou dráhu od vesmírného odpadu. Za druhé, mezinárodní vesmírné právo by se mělo změnit tak, že by se od majitelů satelitů požadovalo, aby je na konci mise vyřadily z oběžné dráhy.

V listopadu budou muset členové agentury stanovit priority, dodal The Guardian.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)