Svátek má: Darina

Zprávy

Velikost textu:

Guardian: Neúspěch míru v Jemenu bude svět stát 29 miliard dolarů!

Guardian: Neúspěch míru v Jemenu bude svět stát 29 miliard dolarů!

Poprvé od saúdskoarabské intervence, která začala před pěti lety, byly zaznamenány v Jemenu náznaky, jak ukončit občanskou válku, napsal The Guardian.

Jemen ve válce a hladu
4. prosince 2019 - 11:04

Deník to uvedl s odvoláním na zprávu nevládní organizace „Mezinárodního záchranného výboru“ („International Rescue Committee“).

Přičemž, jak je uvedeno v článku, nebude-li dohoda mezi bojujícími stranami naplněna, bude konflitk v příštích pěti letech stát 29 miliard dolarů, které budou odeslány do válkou zasažené země v podobě humanitární pomoci, uvedl The Guardian.
 
Podle této nevládní organizace bude podobný scénář v zemi vypozorován, pokud současný občanský konflikt bude trvat déle než dalších pět let.
 
Kromě toho se Jemen s největší pravděpodobností v příštích 20 letech nebude moci vrátit na "úroveň  hladu před krizí v zemi".

 
Všechna tato varování jsou částečně určena Saúdské Arábii a Spojeným arabským emirátům, které vedou boj proti hutijským povstalcům, a financují lví podíl humanitární pomoci zaměřené především na agentury OSN, jako je Světový potravinový program.
 
David Miliband, předseda Mezinárodního záchranného výboru a bývalý britský ministr zahraničí, řekl: „Dnešní ponuré předpovědi jsou představy obrovských nákladů období beztrestnosti: kde jsou vedeny války s naprostým ignorováním civilistů a ignorováni diplomaty, kteří jsou zodpovědní za ukončení násilí a za to, že postaví před soud osoby odpovědné za porušení mezinárodního práva. Válka v Jemenu se navíc táhne kvůli aktivnímu vojenskému a diplomatickému krytí ze strany Spojených států, Velké Británie a dalších západních mocností.“
 
Mezitím je podle Milibanda i dobrá zpráva: díky silnému úsilí humanitárních organizací, dárcovských zemí a humanitárních pracovníků bylo možné mírně snížit děsivou úroveň podvýživy dětí v Jemenu.

„Špatnou zprávou je, že tímto tempem bude trvat dalších 20 let, než se vrátí k předválečné úrovni hladu mezi dětmi," dodal chmurně bývalý ministr zahraničí Velké Británie.
 
Zpráva Mezinárodního záchranného výboru naznačuje, že nyní poprvé od saúdskoarabské intervence v Jemenu existují náznaky pokroku v diplomatické sféře. Dokument však také varuje, že dohoda uzavřená minulý měsíc v jižním Jemenu za zprostředkování Saúdské Arábie je velmi křehká, protože zdá se, že hutijštští rebelové ignorují klíčové prvky tohoto příměří, dodal The Guardian.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)