Svátek má: Dorota

Zprávy

Velikost textu:

Guardian: OSN bije na poplach - půl miliardy lidí bez práce!

Guardian: OSN bije na poplach - půl miliardy lidí bez práce!

Mezinárodní organizace práce zveřejnila zprávu o neuspokojivém stavu světové ekonomiky, který zatlaačuje stamiliony lidí do chudoby.

Ilustrační foto
22. ledna 2020 - 11:06

Podle agentury OSN 473 milionů lidí nemůže najít slušnou práci nebo je nezaměstnaných. Navíc podle odborníků se tento trend v budoucnu bude dále zhoršovat, píše The Guardian.

Téměř půl miliardy lidí na celém světě má potíže s hledáním přiměřeně placených pracovních míst, což vede k rostoucí chudobě a nerovnosti. K tomuto závěru dospěli odborníci z Mezinárodní organizace práce (ILO) spojené se Spojenými národy, uvádí The Guardian.

Podle ILO bylo zaměstnáno 165 milionů z celkového počtu obyvatel s z celkového počtu práceschopných 5,7 miliardy lidí, kteří si ale nemohli najít práci s dostatečným počtem placených hodin k uspokojení jejich základních potřeb. Dalších 119 milionů odmítlo aktivní hledání zaměstnání buď kvůli nedostatečnému přístupu na trh práce, nebo kvůli osobním okolnostem. Tento problém spolu s oficiálně uznanými nezaměstnanými postihuje 473 milionů lidí na celém světě.


Agentura OSN také předpovídá v prvním desetiletí od roku 2020 zvýšení celosvětové nezaměstnanosti. Oslabení ekonomického růstu povede ke zvýšení počtu nezaměstnaných přibližně o 2,5 milionu lidí, což dohromady dosáhne více než 190 milionů, upozorňuje The Guardian.
 
Autoři zprávy zdůrazňují, že nedostatek produktivní a dobře placené práce znamená, že více než 630 milionů pracovníků na celém světě dostává méně než 3,2 dolaru denně. I přes postupný sestupný trend v globální chudobě nemají tito lidé dostatečný příjem, aby ji unikli.
 
„Miliony obyčejných lidí považují za stále obtížnější vybudovat si lepší život díky práci," řekl generální ředitel ILO Guy Ryder. „Je to mimořádně závažný jev, který má hluboké a znepokojivé důsledky pro sociální soudržnost."
 
OSN předtím vydala varování, že obchodní napětí by mohlo letos způsobit zpomalení globálního ekonomického růstu. Takový vývoj oslabí mezinárodní úsilí v boji proti chudobě v zemích s nízkými příjmy a odvrátí pozornost od úkolu snižování emisí uhlíku ve světě.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)