Svátek má: Liliana

Zprávy

Velikost textu:

Guardian: Proti EU ochrání rybolovné oblasti britské námořnictvo!

Guardian: Proti EU ochrání rybolovné oblasti britské námořnictvo!

V případě brexitu bez dohody s Bruselem vyšle Londýn na ochranu svých rybolovných oblastí čtyři lodě britského námořnictva, píše The Guardian s odvoláním na informované zdroje.

Ilustrační foto
13. prosince 2020 - 11:06

Tyto válečné lodě budou mít právo nejen zastavovat a kontrolovat zahraniční rybářské traulery, ale také je zabavovat, tvrdí se v článku.

Pokud Spojené království a Evropská unie nedosáhnou dohody o brexitu do konce roku, pak od 1. ledna pomohou zemi chránit její rybolovné oblasti čtyři lodě britského námořnictva, uvádí The Guardian.

Jak poznamenávají noviny, tento vývoj připomíná „tresčí války“ ze 70. let. Osmdesát metrů dlouhá ozbrojená plavidla získají oprávnění zastavit, zkontrolovat a zabavit všechna rybářská plavidla EU působící ve výlučné ekonomické zóně Spojeného království.


Zdroje námořnictva uvedly, že nasazení bylo plánováno dlouho, ale přišlo poté, co konzervativní ministři tiše zdvojnásobili celkovou flotilu hlídkových lodí ze čtyř na osm. Částečně k tomu došlo pro případ krize kvůli brexitu bez dohody.

„Odvedli jsme skvělou práci, abychom byli připraveni na jakoukoli neočekávanou událost," řekl jeden dobře informovaný zdroj.

Přestože jsou námořní hlídkové lodě vybaveny kulomety, neočekává se, že by proti rybářským plavidlům EU používaly zbraně. Místo toho se pokusí plout po boku údajných vetřelců a pokud to bude nutné, na palubu těchto lodí nastoupí vojáci k ověření.  

V extrémních případech může být plavidlo EU zabaveno a odvezeno do nejbližšího přístavu ve Velké Británii.
„Nikdo nezahájí varovnou palbu na francouzské rybáře, střelné zbraně budou použity pouze v případě ohrožení života,“ uvedl zdroj z námořnictva.

Jak připomíná The Guardian, počátkem sedmdesátých let, během „tresčích válek“ mezi Británií a Islandem, kdy pravidelně do sebe vrážely rybářské traulery. V několika případech došlo dokonce k střelbě.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)