Svátek má: Zita

Zprávy

Velikost textu:

Guardian: Trump se pohádal s vůdci „Velké sedmičky“ kvůli Rusku!

Guardian: Trump se pohádal s vůdci „Velké sedmičky“ kvůli Rusku!

Americký prezident Donald Trump a vůdci členských států G7 se pohádali kvůli obnovení formátu G8 za účasti Ruska.

Ilustrační foto
27. srpna 2019 - 04:20

Podle deníku The Guardian, citující zdroj v diplomatických kruzích, ve večerních hodinách 24. srpna v Biarritzu, kde se konal summit G7, zuřily spory ohledně návratu Ruska.

Pod příjemně zlaceným povrchem se však na vrcholu objevil podtext hořkosti a úzkosti. Skupina hlavních industrializovaných demokracií od počátku svého založení v roce 1977 je zcela zjevně rozdělena v důsledku mnoha globálních krizí.

Podle Trumpa by se Rusko mělo summitu znovu zúčastnit pět let po vyloučení z G8. Italský premiér Giuseppe Conte souhlasil. Proti se vyslovili britský premiér Boris Johnson, německá kancléřka Angela Merkelová a kanadský premiér Justin Trudeau a předseda Evropské rady Donald Tusk. Šéf japonské vlády Šinzo Abe zůstal neutrální.


„V tuto chvíli ... byla situace přinejmenším napjatá," řekl zdroj britským novinám. Podle něj se většina vůdců zemí G7 domnívala, že ruský prezident Vladimir Putin „nezapadá do rodiny liberálních demokracií“. Zároveň Trump trval na tom, že na pozadí toho, co se děje v Sýrii, Íránu a KLDR, „má smysl“ Moskvu vrátit.

Později, na konci prvního dne summitu, Trump na Twitteru napsal, že večeře s představiteli zemí G7 byla velmi úspěšná.

Rusko bylo vyloučeno z G8 v roce 2014 po připojení Krymu. Země „sedmičky“ navrhly řadu podmínek pro obnovení předchozího formátu, ale Moskva poznamenala, že jejím cílem není návrat do G8 a nebude o tom žádat.

Na předchozím summitu v Quebecu Trump brzy odešel a nařídil americkým představitelům, aby stáhli souhlas se společným komuniké. Jako preventivní opatření v letošním roce Macron vyhlásil, že nebude existovat žádné komuniké, ze kterého by se mohlo odstoupit.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)