Svátek má: Kamil

Zprávy

Velikost textu:

Guardian: U milionů Američanů pod vánočním stromkem prázdno!

Guardian: U milionů Američanů pod vánočním stromkem prázdno!

Mnoho amerických rodin kvůli pandemii a jejím ekonomickým dopadům v letošním roce postrádá finanční prostředky na vánoční přípravy, dárky a slavnostní večeři.

Ilustrační foto
24. prosince 2020 - 00:00

Což je podle The Guardianu obzvláště zklamáním pro děti.

Dokud se Kongres nebude moci dohodnout na nových dávkách v nezaměstnanosti, charitativní organizace již nebudou mít dostatek finančních prostředků a materiálů na pomoc všem v nouzi. Přes svátky, potemnělé pandemií koronavirů a očekávanou recesí, mají miliony Američanů málo peněz a nemají co oslavovat, píše The Guardian. V Texasu, Pensylvánii a dalších státech jsou skličující fronty seřazeny pro bezplatné jídlo, protože charitativní organizace se snaží vyrovnat s nedostatkem financování kvůli COVID-19.

Ve Washingtonu se Kongres mezitím již měsíce snaží překonat patovou situaci a schválit nový zákon o mimořádných událostech. I když bude přijat, bude trvat několik týdnů, než vládní agentury začnou znovu vyplácet dávky v nezaměstnanosti těm, kteří to potřebují.

Britské noviny však uvedly, že pro Sierru Shovileji z Kansasu a její děti bude příliš pozdě. Tato zdravotní sestra nejprve přišla o práci na internátní škole poté, co byla na začátku pandemie definitivně uzavřena, a poté i o auto kvůli nesplácení půjčky. Hledání nového zaměstnání ve venkovských oblastech je bez vozidla prakticky nemožné. Během pandemie jí nebyly vypláceny žádné dávky v nezaměstnanosti: její žádost stále čeká na vyřízení, aniž by byla stanovena lhůta pro rozhodnutí. „Letos poprvé moje děti neotevřou jediný dárek, pod stromem nic nenajdou," stěžuje si Sierra Shovileji. „Využila jsem všechny své úspory a požádal jsem svou matku, aby nás přijala, dokud nedostanu dotace na bydlení a stravenky - to je doslova vše, co mám."


Poté, co Kalinne Nicole Cagleyová z Indiany ztratila práci servírky, byla na konci října po porodu svého třetího dítěte vyhozena. Podle ženy jí byla schválena státní dotace na bydlení, ale majitel domu ji odmítl přijmout a uvést ve svém daňovém přiznání. Matka mnoha dětí nyní přechází od jednoho přítele k druhému. „Moje pětiletá dcera nechápe, proč nemáme vánoční stromek, proč jsou všechny hračky na skladě a proč nemá vlastní koutek," stěžuje si Calynn Nicole Cagleyová. „Ptá se mě alespoň jednou denně, jestli můžeme jít prostě  „domů“." Bývalá servírka ujišťovala publikaci, že udělala vše pro to, aby svým dětem zachránila Vánoce, ale na svátky „ztratila veškerou naději“.

Zoufalá potřeba milionů Američanů posunula několik charitativních a humanitárních programů na pokraj zhroucení, napsal deník. Program sběru hraček a peněz pro potřebné v letošním roce oznámil nedostatek dobrovolníků a darů, přičemž se poptávka během pandemie zvýšila. Několik státních a místních dotací na pronájem bylo vyčerpáno a potravinové fondy se v době rostoucího počtu žadatelů snaží vyrovnat s nedostatkem potravin.

Článek konstatoval, že bez rozhodnutí Kongresu se situace může zhoršit. V březnu zaregistrovaly dva programy na pomoc nezaměstnaným v důsledku hospodářské krize 12 milionů žádostí - platby pro ně vyprší 26. prosince nebo ještě dříve. Mezitím žádosti o dávky v nezaměstnanosti dosáhly každý týden rekordních čísel a koronavirus stále trápí více než 26 milionů pracujících Američanů.

Podle informací The Guardianu dluží přibližně 12 milionů nájemců ve Spojených státech v lednu v průměru 5850 dolarů na nájemném a účtech. Mnohým z nich hrozí vystěhování po Novém roce, kdy vyprší platnost moratoria na vystěhování zavedené americkými Centry pro kontrolu a prevenci nemocí. Podle nedávného průzkumu amerického Centra pro sčítání lidu téměř 26 milionů dospělých (12%) uvedlo, že jejich rodiny nemají za poslední týden dost peněz na nákup potravin.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto. arch.)