Svátek má: Zdeněk

Zprávy

Velikost textu:

HA: Šéfka německé SPD uznala neúčinnost protiruských sankcí!

HA: Šéfka německé SPD uznala neúčinnost protiruských sankcí!

Manuela Schwesigová, premiérka Meklenburska-Přední Pomořanska a šéfka SPD zpochybnila účinnost západních sankcí vůči Moskvě, uvedl Hamburger Abendblatt.

Manuela Schwezigová, předsedkyně SPD
30. června 2019 - 10:15

Po pěti letech je oprávněné se zeptat, co vlastně Západ dokázal s pomocí protiruských sankcí, uvedla zároveň prozatimní předsedkyně německé sociálně demokratické strany (SPD).

„Vedly k tomu, že se nyní Rusko samo zabezpečuje zemědělskými produkty, zatímco naši zemědělci již nemohou dodávat své výrobky do Ruské federace. V ostatních odvětvích se Rusko stále více zaměřuje na Čínu,“ uvedla v rozhovoru pro Hamburger Abendblatt premiérka spolkové země.

Proto je nutné usilovat o postupné zrušení proiruských sankcí, vyzvala prozatimní předsedkyně německé sociálně demokratické strany. Její prohlášení je o to závážnější, neboť SPD tvoří vládní koalici s uskupením CDU/CSU.


Během rozhovoru se navíc Manuela Schwesigová „postavila na obranu“ projektu „Nord Stream - 2“, uvedly noviny. Podle šéfky vlády Meklenbursko-Přední Pomořanska je ruský plynovod důležitý pro celé Německo.

„Už jsme se rozloučili s jadernou energií a do roku 2038 opustíme uhlí. Během přechodného období však jako průmyslová země potřebujeme plyn, a aby dodávky energie zůstaly spolehlivé a dostupné pro občany a podniky,“ vysvětlila německá politička.

Zároveň uvítala návrat Ruské federace do Rady Evropy.

„Vidím, jak Němci také vyjadřují velkou snahu, aby Německo a Ruská federace pokračovaly v dialogu,“ zdůraznila prozatimní předsedkyně německé sociálně demokratické strany.

(kou, prvnizpravy.cz, abendblatt.de, foto: arch.)