Svátek má: Prokop

Zprávy

Velikost textu:

Haaretz: Moskva a Rijád pokračují v „ropné válce“ navzdory „příměří“!

Haaretz: Moskva a Rijád pokračují v „ropné válce“ navzdory „příměří“!

Saúdská Arábie a Rusko stále bojují o ropné trhy v Asii a Evropě, navzdory nedávno uzavřenému „příměří“, píše Haaretz.

Ilustrační foto
22. dubna 2020 - 10:10

Podle novin se nyní soupeření dvou „těžkých vah“ odvíjí ne na budoucích trzích, ale na spotových trzích (kdy je komodita dodávána téměř okamžitě a stejně tak rychle i zaplacena) - a saúdští dodavatelé se aktivně vlamují do tradičně ruských oblastí.

Navzdory „příměří“ uzavřeným mezi Saúdskou Arábií a Ruskem za účelem stabilizace ropných trhů a naznačující rekordní pokles produkce, „těžké váhy“ si nadále „výměňují údery“, píše Haaretz, citující západní média. Podle izraelských novin Moskva a Rijád stále soupeří - ale ne na futures, ale na spotových trzích, zejména v Asii.

Podle zdrojů v obchodních společnostech, přes smírčí prohlášení stran, údaje o dodávkách naznačují, že Saúdská Arábie se aktivně snaží posílit svou pozici v Asii, kde poptávka po ropě zůstává relativně stabilní ve srovnání se zbytkem světa. Přičemž se Rusko od zahájení ropovodu Vostočnoje spoléhalo na asijské trhy a spojilo ruská pole s Asií ropným přístavem Kozmino.

Podle západních médií snížila saúdská národní ropná společnost Saudi Aramco své oficiální prodejní ceny za květen pro Asii u všech druhů ropy z 5 na 3 dolary - přičemž ceny pro Evropě nebyly tak silně sníženy, ale u některých těžkých druhů dokonce vzrostly. Irák, Spojené arabské emiráty a Kuvajt snížily cenu ropy určené pro dodávky do Asie v květnu. Kvůli tomuto snížení upadly ceny řady ruských značek - včetně Sokol a ESPO, které se obvykle obchodují za vyšší cenu, než je druhová značka Dubai Crude - „do volného pádu“, zdůrazňuje článek.


Kromě toho si Saúdská Arábie získává půdu v Evropě, která je „rodným“ trhem Ruska: objem dodávek ropy z království do Evropy v dubnu přesáhne 29 milionů barelů, což je jen o něco méně než rekordní hodnota stanovená v dubnu 2016, píše Haaretz . Podle publikace se očekává nárůst nabídky saúdskoarabského lehkého oleje, nejbližší značky z hlediska kvality ruských „vlajkových“ druhů, do Itálie, Turecka, Řecka, Francie a Polska a všechny tyto země také pravidelně dovážejí ruskou ropu. Zejména polské rafinerie dovážejí v dubnu 560 tisíc tun arabské lehké ropy - a poprvé po dlouhé době nebudou po moři dovážet ruskou ropu Ural.

„S klesající poptávkou se konkurence stává ještě tvrdší. Saúdové jsou připraveni vyjít vstříc kupujícím. Možná by Rusko mělo také přemýšlet o zvláštních nabídkách,“ uvedl Haaretzu zástupce jedné z evropských rafinérií.

Podle izraelské publikace má Rusko na spotovém trhu stále významnou výhodu oproti Saúdské Arábii - jeho široká síť potrubí umožňuje Moskvě prodávat ropu levněji než konkurent, který musí hledat tankery a platit za dodávky.

„Ruská pole jsou napojena na rafinerie v Evropě a Asii a s ropnými společnostmi byly uzavřeny dlouhodobé smlouvy. Na rozdíl od Saúdské Arábie není Rusko závislé na přepravních sazbách a dostupnosti plavidel,“ komentoval situaci obchodník působící na evropském ropném trhu.

(kou, prvnizpravy.cz, haaretz.com, foto: arch.)