Svátek má: Karolína

Zprávy

Velikost textu:

Haaretz: To Čína nahradí USA na Blízkém východě, nikoli Rusko!

Haaretz: To Čína nahradí USA na Blízkém východě, nikoli Rusko!

Spojené státy dobrovolně opouštějí Střední východ, což se projevuje nejen ve vojenských záležitostech, napsal izraelská deník Haaretz.

Ilustrační foto
20. října 2019 - 10:10

Čína tak dokázala zvýšit svou přítomnost v oblasti obchodu a investic a stát se hlavním partnerem některých zemí. Nyní však bude muset přemýšlet o zajištění bezpečnosti svých činností, protože se Washington vzdává role „světového četníka“.

USA stahují vojáky ze Středního východu, ale pouze vojenským ústupem to nekončí, napsal David Rosenberg, novinář Haaretzu. Připomněl, že od doby, kdy americké ropné společnosti začaly zpracovávat ropu v Saúdské Arábii, se Amerika stala největším hospodářským hráčem v regionu. „Ropa, zbraně, obchod šel ruku v ruce," uvedl autor článku. Izrael nebyl zcela součástí tohoto systému, ale Spojené státy jsou již dlouho jeho největším partnerem a investorem.
 
Nyní Spojené státy pomalu odcházejí, a v tomto případě nenastupují Rusko a Írán - jejich ekonomiky na to nestačí, je přesvědčen autor. Spíše to bude podle jeho názoru Čína, a to může mít mnohem větší dopad na Izrael a na celý Střední východ než to, kdo bude kontrolovat syrský Kurdistán.
 
Hospodářské zájmy Číny v této oblasti již převyšují Ameriku. Od roku 2010 se Čína stala největším obchodním partnerem arabských zemí. Asijské země nakupují tři čtvrtiny veškeré ropy vyvážené z Perského zálivu. Čína staví přístavy v Ománu, továrny v Egyptě a Alžírsku, i mrakodrapy. Investice Číny do tohoto regionu rostou stejně rychle jako počet Číňanů, kteří tam přicházejí, kdy mnoho expatů pracuje na těchto projektech.
 
Izrael je se Spojenými státy mnohem těsněji propojen než kdokoli na Blízkém východě. Ale i tam se vektor posouvá na východ. Spojené státy zůstávají hlavní zemí vývozu do Izraele, ale Čína spolu s Hongkongem zaujímají druhou linii a jejich podíl rychle roste.

 
Izrael je zemí startupů, poznamenal autor článku a většina investic pochází ze Spojených států. Ale i Čína se rychle zapojuje do technologie a věří, že jí pomůže konkurovat USA a Evropě, a také řeší problémy s dodávkami vody, energie a potravin. Čína se podílí na výstavbě největších nových izraelských přístavů v Haifě a Ašdodu, lehkého metra v Tel Avivu a největšího odsolovacího zařízení na světě. Američané nejsou zapojeni do žádného z těchto projektů.
 
Ameriku znepokojuje taková spolupráce, obává se, že Izrael dá Číně impuls v konfrontaci se Spojenými státy za vedoucí postavení v technologii a že Čína může například využít svoji účast na velkých špionážních projektech.
 
Jestliže byl před deseti lety výběr mezi Washingtonem a Pekingem jednoduchý, protože Spojené státy byly silnou a vlivnou zemí, Izrael se nyní snaží nebýt stranou a za deset let by volba mohla padnout na Čínu.
 
Čína se doposud spokojila s obchodováním v regionu a umožnila Spojeným státům zabývat se nekonečnými krizemi. Výsledkem bylo, že Čína mohla svobodně podnikat současně s nejhoršími nepřáteli, jako je Írán a Izrael.

Nyní, když se Trump vzdal role „světového četníka“, se však mnoho změnilo, poukázal autor článku. Když byla napadena ropná pole Saúdské Arábie, Spojené státy neodpověděly, protože saúdskou ropu opravdu nepotřebují. Čína ji potřebuje, a musí úporně přemýšlet. „Bezpečnostní deštník“, který USA dodávaly Číně při dodávkách ropy, nyní zmizel. Někdo bude muset poskytnout svá letadla a jednotky, aby si udržel zdání řádu v této oblasti.
 
„Když Británie před 40 lety předala práci Spojených států, když opustila Perský záliv, zdá se, že to Amerika udělá také a předí ji nerozhodné Číně. Vítejte na novém Středním východě,“ dodal autor článku v Haaretzu.

(kou, prvnizpravy.cz, haazetz.com, foto: arch.)