Svátek má: Alena

Zprávy

Velikost textu:

Haaretz: Změny klimatu udělají „Rusko opět velkým“!

Haaretz: Změny klimatu udělají „Rusko opět velkým“!

Klimatické změny otevírají pro Rusko neocenitelné příležitosti k posílení svého postavení na mezinárodní scéně, píše izraelský deník Haaretz.

Ruský atomový ledoborec "Jamal"
14. listopadu 2019 - 11:06

Autor Jonathan Jacobson věří, že příznivé geografické postavení hraje do rukou země. Asi před deseti lety geologové zjistili, že 30 procent světových zásob zemního plynu a 13 procent světových zásob ropy je pod ledovci polární zóny severní polokoule. Jak v Arktidě taje permafrost, jsou tyto zásoby zdrojů dostupnější, a to i pro Rusko.

Změna klimatu navíc slibuje obchodní cesty přes Arktický oceán. Novinář zdůrazňuje, že z toho budou těžit nejvíce země, které mají přístavy v Severním a Baltském moři – a především Rusko.

Očekává se, že pokud budou arktické námořní trasy fungovat po celý rok, pak se dvě třetiny obchodu procházejícího Suezským průplavem přesunou na nové dopravní trasy.


Jacobson předpovídá, že Rusko bude moci změnit mapu globálního obchodu, jehož povahu dlouho určoval Západ pod vedením Spojených států.

Dodává, že země může také těžit z globálního oteplování ve formě zvýšené zemědělské produkce díky dostupnosti půdy pro zemědělský rozvoj.

(kou, prvnizpravy.cz, haaretz.com, foto: arch.)