Svátek má: Drahoslav

Zprávy

Velikost textu:

Handelsblatt: „Diplomacie dělových člunů“ nebude s Íránem fungovat!

Handelsblatt: „Diplomacie dělových člunů“ nebude s Íránem fungovat!

Rozhodnutí Donalda Trumpa vyslat letadlovou loď a několik bombardérů do Perského zálivu naznačuje, že si Washington nevzal ponaučení z íránské historie, napsal Handelsblatt.

Americká letadlová loď John C. Stennis
8. května 2019 - 04:20

Ani jediná íránská vláda nebyla svržena v důsledku vnějšího tlaku. Naopak, v této době se obyvatelstvo stále více soustředilo kolem vlády. Publikace uvedla, že akce Trumpa by mohla situaci v regionu, který se ještě nevzpamatoval z dobrodružných politik Bushe mladšího, ještě zhoršit.

„Diplomacie dělových člunů“ je konceptem imperialistických časů, napsal Handelsblatt, ale je stále relevantní. Nyní tuto politiku sleduje americký prezident Donald Trump, který poslal letadlovou loď a několik bombardérů do Perského zálivu.

Washington proto chce zmařit plány Íránu na blokádu Hormuzského průlivu, který je klíčový pro světový obchod s ropou. Jak uvádí noviny, Trump je navíc odhodlán „prosadit" změnu režimu v islámské republice.


Spojené státy vyhrožovaly sankcemi všem kupcům íránské ropy a snažily se ekonomicky vyčerpávat Teherán. To znamená, že Washington neporozuměl ničemu ze smutné zkušenosti „diplomacie dělových člunů“, stejně jako „dobrodružných“ akcí administrativy George W. Bushe změnit režim v Iráku, konstatoval Handelsblatt.
 
Navíc, jak noviny uvedly, Spojené státy si nevzaly žádné poučení z íránské historie: žádná z vlád země nebyla svržena v důsledku vnějšího tlaku. Těžká ekonomická situace v Íránu přetrvává několik měsíců - a za těchto podmínek hraje vnější tlak pouze na ruku Teheránu. Handelsblatt poznamenal, že v takové době se obyvatelstvo vždy sjednotí okolo vlády.

Na Blízkém východě se stále nenapravily škody způsobené Bushem ml., uvedly německé noviny : Islámští teroristé stále drží země Středního východu v napětí. Svým jednáním vůči Íránu a Izraeli zvyšeuje Donald Trump nestabilitu regionu roztrženého konflikty. Bohužel, konec takové bezohledné politiky se neočekává, dodal Handelsblatt.

(kou, prvnizpravy.cz, handelsblatt.com, foto: arch.)