Svátek má: Hana

Zprávy

Velikost textu:

Handelsblatt: EU sankce proti Číně kvůli Hongkongu neuloží!

Handelsblatt: EU sankce proti Číně kvůli Hongkongu neuloží!

Na schůzce ministrů zahraničí EU bylo rozhodnuto upustit od sankcí proti Číně v souvislosti s přijetím kontroverzního bezpečnostního zákona omezujícího autonomii Hongkongu, napsal Handelsblatt.

Ilustrační foto
15. července 2020 - 10:10

Podle europoslance Michaela Gallera může ČLR svými odvetnými opatřeními poškodit EU mnohem více než samotná EU Čínu.

Během prvního osobního setkání ministrů zahraničí EU od vypuknutí pandemie se evropští diplomaté nemohli dohodnout na jediné linii, pokud jde o Čínu, uvedl Handelsblatt.

Publikace připomněla, že před dvěma týdny Čína schválila kontroverzní bezpečnostní zákon omezující autonomii Hongkongu. Vysoký představitel EU pro zahraniční věci Josep Borrell uvedl, že krok Pekingu by měl dopad na jeho vztahy s Bruselem.

Dopady pro ČLR však zatím vypadají velmi omezeně, poznamenal Handelsblatt: podle Borrela přijme EU opatření na podporu občanské společnosti. Například Brusel usnadní vstup občanům z Hongkongu. EU se přitom rozhodla vzdát sankcí proti Číně.


Podle europoslance Michaela Gallera může Čína svými odvetnými opatřeními zasáhnout EU mnohem tvrději než EU Čínu. Podle Handelsblattu mají nyní jednotlivé země EU v úmyslu přijmout proti ČLR nezávislá opatření. „Evropa by neměla jen sledovat, co se děje bez nečinnosti,“ citovala publikace slova rakouského ministra zahraničí Alexandra Schallenberga.

Handelsblatt připomněl, že nový zákon o bezpečnosti přijatý v ČLR vyvolal v mnoha zemích světa tvrdou kritiku. Americký ministry zahraničí Mike Pompeo nazvala tento krok „urážkou pro všechny národy“. Austrálie a Kanada varovaly své občany před cestami do Hongkongu. Německá vláda vydala varování o zvláštní opatrnosti.

Podle publikace do nového čínského zákona o bezpečnosti spadají podvratné a teroristické činnosti, jakož i spolupráce s cizími státy a „prvky“, které podkopávají národní bezpečnost.

(kou, prvnizpravy.cz, handelsblatt.com, foto: arch.)