Svátek má: Ctirad

Zprávy

Velikost textu:

Handelsblatt: EU slíbila odvetu na sankce USA proti Nord Stream 2!

Handelsblatt: EU slíbila odvetu na sankce USA proti Nord Stream 2!

Evropská komise připravuje protiopatření proti americkým sankcím proti Nord Stream 2, píše Handelsblatt s odkazem na prohlášení vysokého představitele EU Josepa Borrella.

Ilustrační foto
28. června 2020 - 04:20

Ve své odpovědi na žádost Evropského parlamentu Borrel poznamenal, že americké sankce jsou z hlediska práva EU nepřijatelné a porušují mezinárodní právo.

EU připravuje protiopatření v reakci na sankce USA proti Nord Stream 2, uvedl Handelsblatt, citující písemnou odpověď vysokého představitele EU pro zahraniční věci Josepa Borrela na žádost Evropského parlamentu. Jak noviny poznamenaly, dosud není přesně řečeno, jak budou odvetná opatření vypadat.


Handelsblatt připomněl, že na konci roku 2019 Donald Trump zavedl sankce proti firmám zapojeným do výstavby plynovodu Nord Stream 2. Reakce Borrella Evropskému parlamentu uvádí, že takový krok není v souladu s právem EU a porušuje mezinárodní právo.

„Evropská komise připravuje přijetí posíleného mechanismu sankcí, který zlepší odolnost Evropy vůči vlivu extrateritoriálních sankcí uvalených třetími zeměmi,“ citovala publikace výňatek z reakce Borrella.

Trump dlouho kritizoval Nord Stream 2 a obviňuje Německo, že poskytuje Rusku vysokou návratnost nákupem ruského plynu. Nedávno američtí senátoři oznámili rozšíření sankcí proti plynovodu. Mezitím je konstrukce Nord Stream 2 téměř hotová, dodal Handelsblatt.

(kou, prvnizpravy.cz, handelsblatt.com, foto: arch.)