Svátek má: Otýlie

Zprávy

Velikost textu:

Handelsblatt: Kvůli karanténě hrozí Británii největší recese od 17. století

Handelsblatt: Kvůli karanténě hrozí Británii největší recese od 17. století

Restriktivní opatření zavedená ve Velké Británii kvůli epidemii koronaviru mají velmi negativní dopad na ekonomiku země, píše Handelsblatt.

Ilustrační foto
27. dubna 2020 - 10:16

Podle odborníků by pokles ekonomické produktivity mohl dosáhnout 20%. Naposledy k takovému poklesu došlo v 17. století. Přesto britská vláda nijak nespěchá, aby karanténu zmírnila.

Velká Británie může čelit nejhoršímu hospodářskému poklesu za poslední století, píše Handelsblatt. Podle ekonoma Davida Owena by letos mohl pokles ekonomické produktivity dosáhnout 20%: naposledy se to stalo v 17. století.

Kromě toho Owen nevěří, že se bude moci britská ekonomika rychle zotavit. Silný pokles bude podle něj následován dlouhou recesí.

 
Přes takové pesimistické předpovědi britská vláda nijak nespěchá, aby zmírnila omezující opatření. Karanténa v zemi potrvá nejméně do 11. května. Podle Handelsblattu počet nakažených v zemi klesá, ale zůstává na poměrně vysoké úrovni, takže je nepravděpodobné, že by v blízké budoucnosti byla omezující opatření zrušena.
 
Přičemž v řadách konzervativní strany se zároveň zvyšují požadavky na postupný odchod z karantény. Řada společností, jako například Taylor Wimpey a Aston Martin, oznámila, že brzy obnoví výrobu.
 
Podle Handelsblattu se hospodářská škoda vyplývající z omezujících opatření každým dnem zvyšuje. Podle odhadů nezávislé rozpočtové instituce OBR, pokud bude karanténa trvat do konce června, bude pokles ekonomické produktivity ve druhém čtvrtletí 35%.

Kromě toho vzroste nezaměstnanost o 10 procent a schodek rozpočtu vzroste na 273 miliard liber.


V souvislosti s touto situací britská vláda přiděluje stovky miliard liber na úvěrová pojištění a přímou obchodní pomoc. Bank of England garantovala plnou podporu vládě nákupem státních dluhopisů a přímým půjčováním peněz vládě. Přesto se britský ministr financí Rishi Sunak domnívá, že by se ekonomika měla odzmrazit - čím dříve, tím lépe. Proti takovým unáhleným opatřením ale vystupuje ministr zdravotnictví Matt Hancock a samotný předseda vlády Boris Johnson, který ostatně má s koronavirem osobní zkušenost.

Dosud podlehlo nákaze COVID-19 ve Velké Británii přes 20 tisíc lidí.

(kou, prvnizpravy.cz, handelsblatt.com, foto: arch.)