Svátek má: Blanka

Zprávy

Velikost textu:

Handelsblatt: Německý ministr: „A kde bychom tedy měli plyn brát?“

Handelsblatt: Německý ministr: „A kde bychom tedy měli plyn brát?“

Plynovod Nord Stream 2 musí být dobudován až do konce, říká německý spolkový ministr hospodářství Peter Altmaier.

Ilustrační foto
30. září 2020 - 11:04

V rozhovoru pro Handelsblatt politik uvedl, že je nemožné každých pár měsíců zpochybňovat projekty navržené na několik desetiletí, navíc to může odradit soukromé investory, kteří investují spoustu peněz.

Šéf federálního ministerstva hospodářství Peter Altmaier je pro to, aby byl dokončen kontroverzní plynovod Nord Stream 2 položený podél dna Baltského moře. V rozhovoru pro Handelsblatt označil politik situaci za „závažný problém“, když „každých několik měsíců jsou zpochybňovány projekty navržené na několik desetiletí“.

„Pokud je tomu tak, pak soukromí investoři odmítnou investovat do takových projektů. Pokud jde o Nord Stream, jedná se o projekt s účastí různých evropských zemí. Dodávky plynu nejsou určeny pouze pro Německo, ale také pro mnoho dalších zemí EU. Téma druhého Nord Stream se tedy týká celé Evropy a celého Západu. Proto budeme diskutovat o dalších akcích s našimi partnery. Veřejná oznámení o této otázce však předem nebudou,“ řekl Altmaier.

Ministr vyčetl kritikům projektu v rozhovoru jejich nekonzistenci. Podle něj se koncentrují na to, „co bude celkově znamenat zastavení druhého proudu Nord Stream pro dovoz plynu z Ruska“, ačkoli je třeba si položit otázku: „Odkud by měl plyn v budoucnu pocházet?“


„Ruský plyn k nám přichází částečně přes území Ukrajiny, částečně přes plynovod Nord Stream-1 a také přes plynovod Jamal. Na konci loňského roku jsme společně s Evropskou komisí významně přispěli k tomu, že se Rusko a Ukrajina dohodly na prodloužení tranzitní dohody o dalších pět let. Všichni předpokládáme, že objemy spotřeby evropských zemí porostou, protože objemy produkce plynu v zemích EU klesají. Je to navíc způsobeno tím, že po opuštění jaderné a uhelné energie bude na přechodné období hrát zvláštní roli plyn. Měli bychom přemýšlet o tom, kde můžeme získat potřebný plyn,“ řekl ministr.

Jak noviny uvedly, debata o německo-ruském plynovodu se po situaci s Alexejem Navalným rozpoutala novou silou. Spolková kancléřka Angela Merkelová uvedla, že šlo o „pokus o atentát s použitím jedu“, a požaduje, aby ruské vedení případ vyšetřilo. Kritikům projektu tak poskytla nové argumenty - a nyní požadují nové sankce proti Rusku a brání dokončení plynovodu.

Altmeier zase varuje před riziky spojenými s novými sankcemi. Podle něj často poškozují nejen země, proti nimž byli představeny, ale také ekonomické vztahy německých a evropských společností obecně. Ministr proto věří, že je nutné se zamyslet nad tím, jak tato omezení dopadnou pro Německo.

„Jako země, která je velmi aktivní v zahraniční ekonomické činnosti, si musíme položit otázku, jaký účinek budou mít sankce a jak moc nám mohou ublížit," dodal Altmaier.

(kou, prvnizpravy.cz, handelsblatt.com, foto: arch.)