Svátek má: Julius

Zprávy

Velikost textu:

Handelsblatt: Přerozdělení světa mezi Evropu, USA a Čínu!

Handelsblatt: Přerozdělení světa mezi Evropu, USA a Čínu!

S koncem studené války a pádem socialistického tábora na světě začala éra nestability, píše Handelsblatt.

Ilustrační foto
15. února 2020 - 10:10

Tento trend je umocněn čínskými vůdcovskými ambicemi a americkým izolacionismem. Podle publikace lze situaci napravit vznikem silné sjednocené Evropy, která může zaplnit „prázdnoty“, které zbyly po Washingtonu.

Během studené války byla většina světa rozdělena na dva bloky přibližně stejné vojenské síly, vedené USA a SSSR, píše Handelsblatt: jejich vzájemné jaderné zastrašování bylo tak přesvědčivé, že geopolitická situace ve světě jako celku zůstala stabilní.

Se zhroucením východního bloku se však stabilita změnila v nestabilitu, když USA nahradily starý bipolární systém jedinou supervelmoci a „světovým četníkem“. Přičemž ekonomicky posílená Čína zároveň téměř deset let zpochybňuje tuto vedoucí úlohu. Rostoucí vliv Pekingu vede k tomu, že staré mocenské struktury jsou mimo rovnováhu.
 
Podle Handelsblattu problém spočívá také v tom, že se za Donalda Trumpa Spojené státy začaly vracet k politice izolacionismu, což také přispívá k destabilizaci světového řádu. „Prázdnoty“, které USA zanechaly, jsou zaplněny dalšími mocnostmi s extrateritoriálními zájmy, jako je Turecko, Írán a Rusko.


Kromě toho OSN, jejímž cílem je stimulovat spolupráci mezi státy při řešení mezinárodních problémů, je málokdy schopna dosáhnout vážného úspěchu. Podle Handelsblattu je to především veto pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN, díky nimž lze snadno zabránit mezinárodní spolupráci.
 
Situace by se podle novin mohla zlepšit, pokud by se evropské státy staly protiváhou vůči Spojeným státům a Číně. Samostatně Německo a další evropské země nejsou schopny zaplnit „díry“ ve světové politice, takže by se Starý svět měl snažit o další integraci, pokračovat v propagaci eura jako světové měny a vytvářet si vlastní armádu.
 
V takovém „tripolárním“ světě s přibližně stejnými bloky reprezentovanými USA, Čínou a Evropou lze geopolitické problémy řešit rychleji a efektivněji, uvedla publikace. Evropské státy by neměly snižovat svou roli na světové scéně a jejich politickou výzvou by mělo být vyrovnávání vlivu se Spojenými státy a Čínou, dodává německý list.

(kou, prvnizpravy.cz, handelsblatt.com, foto: arch.)