Svátek má: Zdeněk

Zprávy

Velikost textu:

Handelsblatt: Ruská „ofenziva“ ohrožuje americké plány v oblasti plynu!

Handelsblatt: Ruská „ofenziva“ ohrožuje americké plány v oblasti plynu!

Brusel slíbil šéfovi Bílého domu, Donaldu Trumpovi, že do roku 2023 zdvojnásobí nákup amerického LNG. Tato dohoda je však nyní v ohrožení, uvedl Handelsblatt.

Ilustrační foto
24. května 2019 - 11:04

A hrozba pro společné plány EU a USA pochází především z ruských koncernů, které „pokračovaly v ofenzivě pro ně neobvyklého směru“, napsalo německé vydání.

Evropská unie slíbila americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, že do roku 2023 zdvojnásobí dovozy zkapalněného zemního plynu v USA, připomněly německé noviny Handelsblatt.

„Tato dohoda je však ohrožena,“ varoval autor článku Mathias Brüggmann.

Hrozba pro společné plány Bruselu a Washingtonu zejména pochází především z ruských plynárenských koncernů, které „pro ně přešly do ofenzívy neobvyklým směrem“, pokračoval novinář Handelsblattu.

„“Novatek“ a „Gazprom“ nesmírně zvyšují objem výroby zkapalněného zemního plynu a zároveň mají obrovskou výhodu oproti Spojeným státům,“ poznamenal Brüggmann.

Faktem je, že ve Spojených státech jsou náklady na výrobu jedné takzvané britské tepelné jednotky - měřicí jednotky LNG přijaté ve Spojených státech - 2,6 dolaru, zatímco ruské koncerny to stojí pouze 0,1 dolaru, vysvětlil autor.


Přičemž evropský komisař pro energetiku Miguel Arias Cañete slíbil zdvojnásobit dovoz zkapalněného zemního plynu v USA avšak zároveň řekl americkému ministru energetiky Ricku Perrymu, že „pokud bude konkurenceschopný z hlediska cen“, připomněl novinář německých novin.

A to při skutečnosti, že Ruská federace právě zahájila svůj „útok na evropský trh s LNG“.

Například v únoru letošního roku se plynový koncern „Novatek“ poprvé stal největším dodavatelem zkapalněného zemního plynu do Evropy, zdůraznil Brüggmann.

Ruská federace má „dobré pozice, aby mohla konkurovat severoamerickým projektům“, citoval autor článku Stewarta Bradforda, vedoucího realizací nových projektů koncernu Shell. Podle jeho názoru je Rusko plně schopno „potlačit“ americké společnosti na evropských a asijských trzích LNG.

Saúdská Arábie také plánuje soutěžit o evropský trh se zkapalněným zemním plynem. V průběhu příštích deseti let hodlá Saudská Aramco investovat do plynárenství celkem 150 miliard dolarů a zvýšit tak patnáctinásobně výrobu, upozornil novinář Handelsblattu.

V důsledku toho se Evropa vzhledem k plánům ruských a saúdských zájmů ocitla v obtížné situaci. Konec konců, obě „energetické velmoci“ mohou dodávat zkapalněný zemní plyn do Evropy za mnohem příznivější ceny, a tím „zmařit plány EU zdvojnásobit dodávky LNG z USA“, dodal Mathias Brüggmann.

(kou, prvnizpravy.cz, handelsblatt.com, foto: arch.)