Svátek má: Běla

Zprávy

Velikost textu:

Handelsblatt: Sankce USA proti „Nord Stream - 2“ je poškodí samotné!

Handelsblatt: Sankce USA proti „Nord Stream - 2“ je poškodí samotné!

Německé obchodní noviny Handelsblatt vypočítaly rizika, kterým americké společnosti čelí ve světle hrozeb ze strany jejich vlastní vlády uvalit sankce na projekt „Nord Stream-2“.

Pokládka potrubí "Nord Stream - 2"
27. srpna 2019 - 11:06

Podle analytiků publikace mohou kroky americké vlády na evropském kontinentu zapůsobit na selhání projektů v Mexickém zálivu.

„Amerika uškodí sankcemi proti „Nord Stream - 2“ sama sobě,“ uvedl článek Handelsblatt s tímto titulkem. „Z hlediska Berlínu není  zákon „o evropské energetické bezpečnosti“ vyzdvihovaný USA ničím jiným, než novými hrozbami sankcí Washingtonu. Dotýkají se klíčového energetického projektu, o který se Německo nejvíce zajímá: výstavby plynovodu „Nord Stream -2“, určené k zásobování Německa ještě více modrým palivem z Ruska. Tato opatření ještě nebyla přijata, balíček musí projít Senátem a Sněmovnou reprezentantů. Je však nepravděpodobné, že by legislativní schválení těchto opatření na něco narazilo. V politicky rozdělené Americe existuje vzácný konsenzus mezi stranami v otázce protiruských sankcí ... Mezitím hrozba sankcí je tak velká, že ani ve Spojených státech nedokážou zjistit možné důsledky. Ale samotné americké ropné a plynárenské společnosti mohou utrpět,“ uvedla publikace.


„Ve snaze zastavit projekt, který je již dokončen ze 75 procent, se Američané zaměřili na evropské společnosti, jejichž úkolem je pokládka potrubí: Allseas se sídlem ve Švýcarsku a Wurzeln v Nizozemsku a Saipem z Itálie. Tyto společnosti hrají klíčovou roli na globálním energetickém trhu: s pomocí vysoce specializovaných plavidel jsou schopny položit potrubí ve velkých hloubkách," připomněl Handelsblatt. „Zákon o sankcích vyžaduje, aby vláda USA přijala opatření proti podnikům, které se aktivně podílejí na pokládání plynovodu v hloubce 100 stop (asi 30 metrů) pod hladinou moře. Toto znění bylo záměrně zvoleno tak, aby ovlivnilo Allseas a Saipem. Přestože Saipem již dokončil práce na „Nord Stream - 2“, což snižuje riziko sankcí pro Italy.“

Mezitím tyto podniky se svými specializovanými plavidly působí nejen v Severním a Baltském moři, ale také byly po mnoho let umístěny v Mexickém zálivu - jako subdodavatelé takových amerických koncernů, jako jsou Chevron a Exxon Mobil. Položili tam potrubí, a lodě Saipemu se navíc podílejí na těžbě ropy a plynu.

„Takže pokud budou uvaleny sankce, americké projekty v Mexickém zálivu budou ohroženy. Přičemž služby těchto společností nemohou být rychle nahrazeny. Zástupci amerického ropného průmyslu jsou na pozoru před záměrem Washingtonu zahrnout do svých černých listin Allseas a Saipem. Odborná komunita uznává: Americká energetická „lobby opakovaně upozornila Washington na to, že oba podniky jsou nepostradatelné a naléhavě nutné pro projekty v Mexickém zálivu,“ dodal Handelsblatt. V novinách se rovněž uvedlo, že samotné evropské společnosti toto téma nekomentují a všechny možné žádosti o odpovědi týkající se sankcí, zůstávají nezodpovězeny.

(kou, prvnizpravy.cz, handelsblatt.com, foto: arch.)