Svátek má: Kristýna

Zprávy

Velikost textu:

„Havanský syndrom“ zasáhl americké diplomaty i ve Vídni

„Havanský syndrom“ zasáhl americké diplomaty i ve Vídni

Mezi zaměstnanci amerického velvyslanectví v rakouském hlavním městě byly identifikovány dva tucty případů záhadné choroby, píše švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung .

Ilustrační foto
21. července 2021 - 07:20

Podle týdeníku The New Yorker byly ve Vídni identifikovány dva desítky případů záhadného „Havanského syndromu" mezi americkými zpravodajskými důstojníky, diplomaty a vládními úředníky. Američané předpokládají, že touto nemocí od roku 2016 na světě trpí asi 130 lidí, píše se v článku.

„Pacienti říkají, že často slyšeli podivné zvuky a cítili tlakové vlny. Ve výsledku se objevily příznaky jako bolesti hlavy, závratě a poruchy zraku. Vědci z University of Pennsylvania, kteří vyšetřili 40 lidí, srovnali příznaky s otřesem mozku a diagnostikovali poškození mozku,“ uvádí se v článku.

Lékařští odborníci a oddělení FBI, CIA a ministerstvo  se však neshodují na tom, co tento syndrom vyvolává. Pokud FBI původně předpokládala, že v Havaně existuje nějaká kolektivní hysterie, pak CIA a ministerstvo zahraničí berou tyto případy mnohem vážněji. Pracovní hypotéza je, že nepřátelské zpravodajské služby využívají pulzní vysokofrekvenční energii, elektromagnetické záření, pravděpodobně za účelem přijímání dat, například ze smartphonů.

„Američané se netají tím, že za jejich podezřením stojí ruská vojenská zpravodajská služba GRU. Nemají žádné důkazy, ale konstatují, že takové případy jsou podezřele časté v zemích, kde je významná přítomnost Washingtonu a Moskvy. Takže „havanským syndromem“ trpěli také lidé v Rusku, Kyrgyzstánu a Uzbekistánu.“

„Americké a ruské zastoupení ve Vídni patří k největším, má akreditovaných 245 a 204 diplomatů,“ poznamenává Neue Zürcher Zeitung. „Ruští zaměstnanci žijí v extrateritoriální osadě o rozloze 40 000 metrů čtverečních - podle historika Thomase Rieglera, toto je „jedno z největších legálních ruských pobytů na světě“.

„Američtí diplomaté jsou zase umístěni v samostatných bytech, což je podle jejich vlastních zpravodajských služeb činí mnohem zranitelnějšími. Veřejnost zná jen pár podrobností o zpravodajských činnostech USA: je například známo, že národní bezpečnostní Agentura (NSA) od roku 1958 využívá velké poslechové zařízení v Königsvartu. Vzhledem ke své blízkosti k slovenským hranicím hrálo důležitou roli ve studené válce. Dokumenty zveřejněné Edwardem Snowdenem rovněž odhalily, že NSA a CIA mají čtyři poslechové stanoviště ve Vídni. Jedno z nich je údajně umístěno přímo u Vídeňského mezinárodního centra, “ píše se v novinách.Existuje zde mnoho organizací OSN. Kromě toho je rakouské hlavní město domovem OBSE a ropného kartelu OPEC; ve Vídni je akreditováno 17.000 diplomatů. Odhady počtu pracovníků nebo spolupracujících s bezpečnostními službami se blíží k 1 000.

„Rakousko je i nadále jednou z ústředních cílových oblastí zahraničních zpravodajských služeb a současně funguje jako mezinárodní zpravodajské středisko,“ píše ve své zprávě Spolkový úřad pro ochranu ústavy a boj proti terorismu (BVT). Zpráva za rok 2019.

Tato funkce pochází z doby po skončení druhé světové války, kdy se tajné služby okupačních mocností usadily v okupovaných zemích. (...) Bývalý předseda BVT nazval Vídeň „ báječným místem pro každého špióna“.

S koncem studené války ztratila Vídeň status geopolitické hranice, ale zachovala si význam mostu mezi Východem a Západem. Například v roce 2010 se na letišti Schwechat konala největší výměna agentů od 80. Let.  V nedávné minulosti se různé strany pokoušely odposlouchávat hlavně jaderné rozhovory s Íránem. Podle zpráv amerických médií již v roce 2015 bylo k získávání dat používáno mikrovlnné zařízení.

„Jako neutrální země s významnými ekonomickými zájmy v Rusku se Rakousko snaží udržovat rovnováhu mezi Východem a Západem," upozorňuje Neue Zürcher Zeitung.

(rp,prvnizpravy.cz,Neue Zürcher Zeitung,foto:arch.)