Svátek má: Ctirad

Zprávy

Velikost textu:

Hill: Nové sankce proti Moskvě zasáhnou kapsy tisíců Američanů!

Hill: Nové sankce proti Moskvě zasáhnou kapsy tisíců Američanů!

V USA navrhují zavedení nových sankcí proti Rusku, nicméně, soudě podle minulosti, tato opatření nemění chování Moskvy na mezinárodní scéně, ale mají negativní dopad na americký byznys, píše publicista The Hill.

Ilustrační foto
19. února 2020 - 10:15

Uvádí v článku pod titulkem „Ruské sankce jako bumerang“, že si to odskáče asi tři tisíce společností, stejně jako stovky projektů po celém světě.

V prosinci loňského roku vyšel ze Senátu USA návrh zákona, který stanovil nové sankce proti ruskému energetickému sektoru, píše The Hill. „Americké sankce jako prostředek nátlaku jednoznačně nedosahují zamýšlených cílů. Až do této doby se chování Ruska na Ukrajině nezměnilo. Jak řekl jeden pozorovatel, sankce byly zaměřeny na Moskvu, ale zasáhly Houston,“ poznamenává autor článku. A nová opatření podle jeho názoru situaci jen zhorší.
 
Například v souladu s nimi by americké společnosti měly odstoupit od všech projektů v energetickém sektoru, i když tam má ruská společnost menšinový podíl. Autor článku spočítal takových projektů asi 150 v 50 zemích světa. Jsou do nich zapojeny tisíce lidí a hrají důležitou roli na globálním trhu s fosilními palivy. Jakákoli přerušení povedou k dominovému efektu, varují odborníci, protože důsledky se rozšíří na desítky tisíc malých a středních podniků. Jak autor tohoto článku věří, ruské společnosti budou moci nákupem menšinových bloků akcií vytlačit Američany z projektů.


Podle těchto sankcí je navíc americkým společnostem zakázáno provádět transakce zahrnující ruský státní dluh. Tato situace měla poškodit ruskou ekonomiku, ale ve skutečnosti připravila americké společnosti o jejich výhody před zahraničními kolegy. Asi 3 tisíc amerických společností se účastní společných podniků s ruskými účastníky a budou muset opustit nebo omezit své činnosti. V tomto věku globalizace, i díky jednoduchému hromadění sankcí, dělá z amerických společností partnery, na které se nelze spolehnout.
 
Hospodářské sankce by měly poškodit ekonomiku země, ale poskytují vládě obětního beránka, aby ospravedlnila zpřísnění kontroly nad ekonomikou, píše autor článku. Současné sankce zároveň nezměnily ruské chování v zahraniční politice, ale ovlivnily posílení spolupráce mezi Ruskem a Čínou.
 
Schopnost USA používat sankce závisí na jejich postavení na světové scéně. Pokud však z tohoto důvodu bude obchodní atmosféra příliš složitá a nepředvídatelná, pak mohou finanční toky obejít Spojené státy a to ohrožuje roli Washingtonu ve finančním systému jako celku, varuje autor článku v The Hill.

(kou, prvnizpravy.cz, thehill.com, foto: arch.)