Svátek má: Běla

Zprávy

Velikost textu:

Hill: Trump v obavách o znovuzvolení nezostřuje obchodní válku s Čínou!

Hill: Trump v obavách o znovuzvolení nezostřuje obchodní válku s Čínou!

Spojené státy odložily zavedení cel na některé zboží z Říše středu do poloviny prosince, napsal The Hill.

Ilustrační foto
15. srpna 2019 - 10:10

Podle publikace se Donald Trump pomocí tohoto opatření snaží chránit americké hospodářství, na jehož stabilitě závisí jeho opětovné zvolení.

Bílý dům oznámil, že odloží zavedení dalších cel na čínské zboží až do poloviny prosince. Očekává se, že toto opatření pomůže dočasně zmírnit „obchodní napětí“ ve vztahu Washingtonu s Pekingem a současně ochrání americké spotřebitele a podniky před vyššími náklady, uvedl The Hill.

Tato zpráva byla s nadšením přijata na finančních trzích, kde po několik týdnů rostly obavy z globálního ekonomického poklesu. Snížení rozsahu a odložení dopadu obchodní války však vede k úvaze, že je málo pravděpodobné, že Spojené státy a Čína uzavřou širší dohodu, uvedly noviny.
 
Donald Trump trvá na tom, že si ve sporu s Pekingem zachová výhodu. Podle něj je čínský vůdce Si Ťin-pching „nespěchá“ uzavřít novou obchodní dohodu. Americký prezident však připouští, že se rozhodl nespěchat se zavedením nových cel před vánoční sezónou kvůli možným škodám, které mohou způsobit obyčejným Američanům.
 
Publikace připomněla, že Spojené státy již zvýšily cla na 25% na zboží z Číny o objemu 250 miliard dolarů. Čínský dovoz v hodnotě asi 300 miliard dolarů by měl spadat pod nová cla ve výši 10%.
 
Nová cla ovlivní stovky zemědělských produktů, oblečení a obuv. Dočasná výjimka by zahrnovala mobilní telefony, notebooky, herní konzole, hračky a některé předměty garderóby, vysvětlil The Hill.


Podle publikace odráží Trump rozhodnutí odložit nová cla do konce aktivní nákupní sezóny rostoucí obavy, že by obchodní válka mohla v nadcházejících měsících „podkopat stabilní americkou ekonomiku“.
 
Předtím ekonomové v Bank of America, Goldman Sachs a Moody's varovali před rostoucím rizikem recese, ke kterému by mohlo dojít před nadcházejícími prezidentskými volbami. Částečně spojili tuto prognózu s Trumpovou obchodní politikou.
 
Zpomalení hospodářského růstu je vážnou překážkou pro každého stávajícího prezidenta. To platí zejména v případě Trumpa, který pro své znovuzvolení klade hlavní sázku na zdraví ekonomiky. Současně úroveň stagnace do značné míry závisí na úrovni spotřebitelských výdajů, které představují asi 70% růstu amerického HDP, upozornil Hill.
 
Americké obchodní asociace „zdrženlivě ocenily“ odklad cel, na které přistoupil Bílý dům. Zároveň vyjádřily hluboké znepokojení nad tím, co by se mohlo stát dál.

„Vyzýváme administrativu, aby vyvinula účinnou strategii boje proti nekalým obchodním praktikám Číny ve spojení s našimi spojenci, místo aby uplatňovala jednostranná cla, která stojí Američany práci a poškozují spotřebitele," uvedl zástupce Národní maloobchodní federace David French.
 
Toto odložení také dává velmi malou naději americkým farmářům, kteří od začátku obchodní války utrpěli ztráty v miliardách. Další nákupy zemědělských produktů ze strany Číny od Spojených států zůstávají jsoz stále zpochybněny, navzdory silnému tlaku Trumpa, zdůraznil The Hill.

(kou, prvnizpravy.cz, thehill.com, foto: arch.)