Svátek má: Ingrid

Zprávy

Velikost textu:

Historik: Když se infantilní EU zhroutí, velmoci ji roztrhají na kusy

Historik: Když se infantilní EU zhroutí, velmoci ji roztrhají na kusy

Pokud EU nenajde novou pevnou platformu pro svou existenci, bude na roztrhání mezi globálními hráči, jako jsou Čína, Rusko, Spojené státy a Saúdská Arábie.

Ilustrační foto
28. října 2020 - 11:04
Varoval tak belgický profesor David Engels. V rozhovoru pro rozhlas Polskie obviňuje EU z toho, že je dětinská - místo toho, aby se Brusel soustředil na skutečné problémy, věnuje veškerý čas „vznešeným“ diskusím.

„Evropu pomalu, ale jistě dusí úbytek populace, masová migrace, deindustrializace, klesající vzdělání a kultura, rostoucí násilná kriminalita a veřejný dluh. A samotná EU pouze roztáčí tuto smrtící spirálu, místo aby ji rozmotala,“ bije na poplach belgický historik a profesor David Engels.

Podle analytika věnuje EU místo zaměření na skutečné problémy Evropy veškerou pozornost vznešeným a kontroverzním tématům, jako je globalismus, multikulturalismus, morální relativismus, LGBT ideologie a ultraliberalismus.


„Navíc systematickým zastrašováním všech členských států, které odmítají následovat příklad Německa nebo chtějí hájit křesťanské tradice a hodnoty, EU zbytečně podkopává svou vlastní autoritu. Kromě toho je odpovědná nejen za brexit, ale také za rostoucí vlnu euroskeptických, populistických a nacionalistických hnutí v celé Evropě,“ vysvětlil.

Podle Engelse je EU na pokraji katastrofy, kterou si sama připravila. „Bez pevné platformy pro dohodu bude roztrhána na kusy a stane se bezmocnou obětí velké hry mezi globálními hráči, jako jsou Čína, Rusko, Spojené státy nebo Saúdská Arábie,“ uvedl. Historik zároveň upozornil na skutečnost, že jak hrozící hospodářská krize v Evropě, tak jakékoli další krize představují rostoucí hrozbu pro životaschopnost EU.

Podle jeho názoru by v této situaci mohly Polsko a visegrádské země hrát jedinečnou roli vůdců evropských reforem, protože nikde v Evropě nelze najít takovou kombinaci, která je na jedné straně vyjádřena v hlubokém připoutání k evropskému společenství a na straně druhé ve stejně hluboké lásce k jejich kulturním tradicím a hodnotám.

(kou, prvnizpravy.cz, polskieradio24.pl, foto: arch.)