Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

Hodiny „Soudného dne“ se posunuly k apokalypse!

Hodiny „Soudného dne“ se posunuly k apokalypse!

Třebaže existuje jen malá pravděpodobnost výměny jaderných úderů mezi Spojenými státy a Ruskem, ale existenciální hrozbu představuje jejich jaderný arzenál.

Ilustrační foto
24. ledna 2020 - 11:06

Tvrdí to experti skupiny Bulletin of Atomic Scientists group, která ve čtvrtek oznámila, že hodiny „Soudného dne“ se posunuly o 20 sekund dopředu.

„Myslím, že ani Rusové ani Číňané nemají v úmyslu zaútočit na Spojené státy pomocí jaderných zbraní. Je možná chyba, ale v těchto zemích - USA, Rusko, Čína - jsou kontrolní systémy dost dobré. Skutečné nebezpečí pochází z možné ztráty jaderných zbraní nebo ztráty jaderných materiálů. Myslím, že existuje větší nebezpečí použití jaderných zbraní jinými zeměmi. Možná Pákistánem," řekl RIA Novosti Robert Latiff, člen vědecké a bezpečnostní rady skupiny.

Podle jeho názoru není pravděpodobnost použití jaderných zbraní Spojenými státy nebo Ruskem proti sobě větší než dříve. Velké obavy vyvlávají státy se slabšími regulačními systémy.

„Nebezpečí použití jaderných zbraní je nyní o něco vyšší kvůli přítomnosti tolika dalších lidí na mezinárodní scéně," dodal, aniž by upřesnil, koho měl na mysli.

A tento faktor podle něj zůstává jedním z aspektů, které jsou brány v úvahu, když odborníci rozhodují o pohybu ručiček hodin „Soudného dne“.

„Dokud budou existovat velké arzenály, bude vždy existovat možnost úmyslného nebo neúmyslného vypuštění ... Obávám se pravděpodobnosti výměny úderů, úmyslných nebo neúmyslných, mezi Pákistánem a Indií. Ale pokud mluvíme o existenciální hrozbě, ta pochází z obrovských zásob zbraní Spojených států a Ruska," řekla jeho kolegyně profesorka Sharon Squassoniová.


Upozornila na potřebu širšího dialogu mezi oběma zeměmi o nešíření zbraní a kontrole zbraní.

„Komunikační kanály se prakticky vypařily. Zabývám se diplomacií druhé úrovně s Ruskem. Je to užitečné, ale ne dostatečné. Mělo by se to odehrávat na oficiální úrovni," uvedla expertka.

Tato situace zvyšuje rizika, dodala. Pokud se něco stane, pak musí být mezi Moskvou a Washingtonem určitá důvěra nebo alespoň vzájemný respekt, neboť během letu raket k cíli, a to je asi 30 minut nebo i méně, se navzájem telefonicky kontaktovat a objasnit situaci, řekla Squassoniová.

„USA tvrdí, že Rusko přijalo doktrínu eskalace pro deeskalaci, to znamená použití jaderných zbraní k deeskalaci nejaderného konfliktu. Americká doktrína se posunula od sníženého použití jaderných zbraní k mnohem nejednoznačné  jaderné doktríně 2018. takže obě strany se nyní na sebe dívají a říkají: nevzdáváte se jaderných zbraní, a ve skutečnosti o tom stále více přemýšlíte,“ přiblížila vzájemnou paranoiu.


V roce 2019 Spojené státy odstoupily od Smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (Smlouva o INF) a obvinily Rusko z nedodržování. Rusko obvinění odmítlo. V únoru 2021 končí platnost Smlouvy o opatřeních na další snižování a omezování strategických útočných zbraní (START-3) a Spojené státy se dosud nerozhodly, zda ji mají v úmyslu prodloužit.

Spojené státy dříve uvedly, že dohody s Ruskem by měly zahrnovat nejen zbraně, které spadají pod START-3, ale také další zbraně a nosiče, které se v Rusku stále vyvíjejí, včetně nízkoenergetických jaderných zařízení využívajících nové nosiče (maje na mysli zejména hyperzvukové střely – pozn. red.). Pentagon tvrdí, že Rusko má až 2 000 jednotek nestrategických jaderných zbraní. Moskva vyzývá Washington, aby smlouvu prodloužil ve své současné podobě a poté diskutoval o dalších otázkách souvisejících s nešíření zbraní.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)