Svátek má: Pavla

Zprávy

Velikost textu:

Hongkong: Policisté z národní bezpečnosti začali zatýkat

Hongkong: Policisté z národní bezpečnosti začali zatýkat

Konečně je v Hongkongu veselo. Sice koronavirových marodů přibývá, ale to je již nudná zpráva. Ale zatčení čtyř mládežníků, to je již jiná. Prý byli zatčeni 4 členové bývalého kongresu „Studentlocalism“.

Ilustrační foto
29. července 2020 - 23:20

Nová čínská policejní jednotka v Hongkongu prosazující zákon o národní bezpečnosti, zatkla ve středu (29.7.) čtyři studenty (ve věku 16 až 21 let) ze skupiny pro nezávislost. Konečně se stalo něco zajímavého, uvedl ve svém komentáři publicista František Roček.

Šlo o první zásah proti protivládním aktivistům. Sice jména zatčených nebyla v sobotu uvedena, ale byl identifikován jeden z nich - Tony Chung Hon-lam.

Šikovný tah

Protičínští protestanti si mysleli, že jsou šikovní, nový zákon na ně nebude moci, protože Studentlocalismus jako skupina pro nezávislost Hongkongu se dobrovolně rozpustila 30. června, pár hodiny před tím, než vstoupil v platnost zákon o národní bezpečnosti schválený v Pekingu. Od toho okamžiku nic protipekingského oficiálně nedělali.

Neboť zákon zakazuje odtržení, podvracení, terorismus a tajné dohody s cizí zemí za účelem ohrožení národní bezpečnosti Čínské lidové republiky, tedy i Hongkongu, jako zvláštního administrativního regionu. Oni v té době byli již hodní.

Jenže, jejich spekulace byla poněkud naivní, protože zároveň se dušovali, že se sice rozpustili, ale budou se snažit podporovat všechny pro nezávislost plápolající duše v Hongkongu. Jakákoliv podpora nezávislosti Hongkongu a kritika administrativy Čínské lidové republiky může znamenat, že zlobiví človíčci podněcují či napomáhají, čili „fandí“ zastáncům rozvratu státu.

Varování

Jestli budou 4 klučinové z něčeho obviněni, není podstatné. Hlavní tah byl učiněn. Bylo ukázáno, a na tiskové konferenci i komentováno, že zlobiví lidé (nemilující bezpečnostní zákon) skutečně mohou skončit za katrem.
Možná kluky jenom vyslechnou, a před uplynutím zákonné lhůty pro zadržení propustí, nebo třeba jeden z nich půjde do vazby, a ostatní budou propuštěni.

Bylo dáno na vědomí, že pokud se zatčeným líbí iniciativa za nezávislost, nově vzniklá skupina, budou z toho mít problémy i další…

V Hongkongu hnízdí též kanceláře neziskových organizací, které nemohou působit přímo v Číně. Je to vzkaz i pro ně: Vypadněte kecat nesmysly na Tchaj-wan nebo do Japonska. Čili ztratí přímý kontakt s Čínou.


Nic zvláštního se neděje

Nedávno jsem napsal, že karty byly rozdány dnem, kdy byl v roce 1997 předán Hongkong Velkou Británií pod čínskou správu. Čili čínská administrativa měla přes 20 let na vytvoření mocenské základny v této oblasti. Cílem čínského snažení je Hongkong dostat postupně do svého mocenského systému.

Vysvětlení čínského postupu lze shrnout takto:
  • Pekingské vedení respektuje západní způsob života v HK, protože kdo si hraje, ten nezlobí – Je to autonomní zoologická zahrada. Ať si to užijí ještě pár desetiletí osobní svobody. Ale s velkou podmínkou: Ať se nepletou do pekingské politiky a vůbec ať si nedovolí vykřikovat něco o samostatnosti Hongkongu.
  • Historickou úlohou lidí v Hongkongu je vydělávat pro Čínu peníze a bavit se. Jiný politický mandát nemají. Tím je naplněna odměřená míra demokracie daná dohodou pekingských mandarínů a londýnských vládních polodemokratů o jedné Číně a dvou systémech civilní správy.
  • Mnoho lidí to pragmaticky pochopilo. V roce 2019 probíhaly v 2. pololetí v Hongkongu  devastační demonstrace a přitom vláda Hongkongu oznamovala, že ČLR se štědře otevírá odborníkům z Hongkongu. Čína zjednodušila podmínky pro působení jednotlivců i firem v Číně.
  • Kdo chce nabídky využít, nemůže mít nic společného s demonstracemi. Ocitnout se na seznamu demonstrantů uzavírá cestu k dobrým kšeftům a kariéře v nekonečné pekingské Číně, čili v Říši středu, ale i v řadě hongkongských firem.

Čili princip „jeden stát dva systémy“ funguje bez problému. Stačí, jenom když nikomu neříkáte:
  1. že samostatný Hongkong by byl cool, nebo
  2. že čínský systém lidové komunisticko – kapitalistické vlády je na prd.
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)