Svátek má: Ludvík

Zprávy

Velikost textu:

Hrozí válka v Tchajwanském průlivu?

Hrozí válka v Tchajwanském průlivu?

Oživení tchajwanského konfliktu ukazuje složitost  a dalekosáhlé geopolitické dozvuky  vztahů napříč úžinou, píše Marek Episkopos v článku na webu National Interest.

Část čínského námořnictva
26. října 2021 - 04:20

Prezident Joe Biden byl začátkem tohoto týdne v CNN dotázán, zda Spojené státy ochrání Tchaj-wan, pokud Čína zaútočí. „Ano, máme závazek to udělat," řekl. Bidenova odpověď vyvolala rychlé odsouzení z Pekingu, přičemž mluvčí čínského ministerstva Wang Wengbin během několika hodin oznámil, že v otázce Tchaj-wanu není pro Čínu žádný „prostor ke kompromisům nebo k ústupkům“.

Představitelé Bílého domu se v následujících dnech pokusili odvolat prezidentovy komentáře a objasnili, že Biden neoznámil žádné změny zavedené tchajwanské politiky Washingtonem. „Obranný vztah USA s Tchaj-wanem se řídí zákonem o tchajwanských vztazích. Dodržíme svůj závazek podle zákona, budeme i nadále podporovat tchajwanskou sebeobranu.“

Bidenovy komentáře se řídí známým vzorcem ostré neshody mezi USA a Čínou ohledně statusu a budoucnosti samosprávného ostrova na východ od Čínské lidové republiky (ČLR), doprovázeného rostoucím vojenským napětím a diplomatickými demaršemi .

Washington a Peking zdánlivě sdílejí základní porozumění ohledně tchajwanské státnosti. V rámci pokračujícího společného úsilí o normalizaci bilaterálních vztahů v 80. letech přijal Washington „politiku jedné Číny“, která výslovně odmítla představu, že existují dvě suverénní čínské vlády nebo jedna suverénní Čína a jeden suverénní Tchaj-wan. Ale Peking používá jiný termín, když diskutuje o otázce Tchaj-wanu: „princip jedné Číny“. Tyto dvě fráze zdaleka nejsou jen stylistickým rozporem, ale zprostředkovávají ostře odlišné vize vztahů napříč úžinou.

„Když Číňané používají frázi Princip jedné Číny, jejich zásadou je, že existuje pouze jedna Čína a Tchaj-wan je součástí Číny," poznamenal Paul Heer, významný pracovník Centra národního zájmu. Americká politika jedné Číny, vysvětluje Heer, souhlasí s tím, že existuje pouze jedna Čína, ale ze své podstaty „neakceptuje představu, že Tchaj-wan je součástí Čínské lidové republiky“. Washington spíše věří, že Tchaj-pej a Peking by měly dosáhnout dohody o tom, jak „vyřešit historický problém oddělení Tchaj-wanu“ od čínské pevniny. Heer říká, že současné vojensko-diplomatické napětí ohledně Tchaj-wanu pramení z toho, že Peking vnímá, že Washington a Taipei do značné míry opustily rámec jedné Číny.

Čínská armáda zrychlila tempo a intenzitu svých vojenských manévrů poblíž tchajwanských hranic, včetně rekordního počtu invazí do identifikační zóny protivzdušné obrany (ADIZ) Taipei za poslední rok. Někteří pozorovatelé připisují tyto kroky čínskému „iredentistickému záměru“. Elbridge Colby, spoluzakladatel a ředitel The Marathon Initiative a bývalý náměstek amerického ministra obrany pro strategii a rozvoj ozbrojených sil, varoval na říjnové akci Rady pro zahraniční vztahy (CFR), že „přímá invaze na Tchaj-wan je velmi reálnou možností. .“

I-wei Jennifer Changová, výzkumná pracovnice Global Taiwan Institute, řekla The National Interestže rostoucí domácí problémy Číny – včetně nedostatku elektřiny, nové vlny infekcí Covid-19 a hrozby dlouhodobé ekonomické kontrakce – by mohly podnítit potenciální scénář invaze na Tchaj-wan. „Pokud by se v Číně prohloubila politická, finanční a sociální nestabilita, pak by ČKS (strana čínské komunity) mohla využít tchajwanskou otázku k uvolnění části tlaku z těchto domácích zdrojů nespokojenosti s Pekingem a povzbudit nacionalistické nálady, aby udržela ČKS u moci,“ říká Chang. „Existuje obava, že když Čína operuje z pozice vnitřní a vnější slabosti, že by mohla být povzbuzena k agresivnější zahraniční politice - a potenciálně použít vojenskou akci proti Tchaj-wanu."

Heer ale říká, že nevidí žádné důkazy o bezprostředním čínském úmyslu zaútočit na Tchaj-wan. Podle Heerova hodnocení jsou čínské invaze ADIZ a další vojenské akce spíše určeny k „změně diplomatických pozic vlády v Tchaj-peji a ve Washingtonu“ – tedy k nátlaku na Tchaj-wan a Spojené státy, aby se vrátily ke vzájemnému porozumění jednotnému Čínský rámec napomáhající mírovému znovusjednocení Číny s Tchaj-wanem. "Kdyby plánovali útok, myslím, že by signalizovali různými způsoby a nesignalizovali by tak křiklavě." Přemýšleli by spíše o tom, jak by mohli provést vojenské překvapení proti ostrovu,“ dodal Heer.

V projevu z 9. října, což je podle Changa záměrně načasovaný krok, aby se shodoval s projevem tchajwanského prezidenta Cchaj Jing-wen „Double Ten“ z 10. října, tehdy čínský prezident Si Ťin-pching řekl, že Čína upřednostňuje „mírové znovusjednocení“ s Tchaj-wanem. Xi se výslovně nezřekl preventivního použití vojenské síly proti Tchaj-wanu. Pravděpodobně to nikdy neudělá, poznamenal Heer: „Která velmoc se zříká použití síly na obranu toho, co považuje za své životně důležité územní suverénní zájmy? Projev však zapůsobil měkčím tónem než Si Ťin-pchingovy dřívější červencové poznámky , v nichž přísahal, že „rozbije“ jakékoli pokusy o formální nezávislost Tchaj-wanu.Za dlouhodobou osou Washington-Peking-Taipei se spor přes úžinu ozývá na nečekaných místech. V Moskvě se zřídkakdy stalo tématem hlavního politického zájmu. V posledních týdnech došlo mezi ruskými komentátory a politiky k explozi zájmu o tchajwanskou otázku. Alexey Maslov, profesor na Fakultě asijských studií na Vysoké ekonomické škole National Research University a jeden z předních ruských expertů na Čínu, vidí v nově objeveném zájmu Moskvy o Tchaj-wan několik hnacích sil. Maslov vysvětlil, že ostrov se stal „skokanským můstkem ke kritice politiky USA v Asii a Tichomoří a zaprvé v Tchajwanském průlivu“, přičemž někteří ruští komentátoři poukazují na americkou vojenskou regionální přítomnost a nedávný AUKUS.partnerství jako hlavní viníci nárůstu napětí mezi Pekingem a Taipei. Podle Maslova je v protiamerickém sdělení Moskvy na Tchaj-wanu implicitní očekávání reciprocity – to znamená, že Kreml doufá, že Peking oplatí laskavost tím, že se postaví na ruskou stranu v politické otázce, která má pro Moskvu existenční význam . Ve hře jsou ale podle Maslova také konkrétnější problémy národní bezpečnosti. Moskva „má velké starosti s bezpečnostní situací v Tchajwanském průlivu," řekl. „Rusko se nechce zapojit do žádných vojenských operací v tomto regionu."

Tyto obavy byly veřejně vyjádřeny začátkem tohoto měsíce ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který učinil vzácný krok, když na nedávném energetickém fóru přímo komentoval tchajwanskou krizi. „Myslím, že Čína nepotřebuje použít sílu. Čína je obrovská silná ekonomika a pokud jde o kupní paritu, Čína je nyní ekonomikou číslo jedna na světě před Spojenými státy,“ řekl. „Zvýšením tohoto ekonomického potenciálu je Čína schopna realizovat své národní cíle. Nevidím žádné hrozby. “

Maslov věří, že Putinovy komentáře jsou „především adresou Číně“. Rusko v Maslovově interpretaci „žádá Čínu, aby zvážila nevojenské prostředky k vyřešení této situace“. Invaze a okupace Tchaj-wanu je podle Maslovova hodnocení „červená čára“, kterou ČKS nechce překročit. Na druhou stranu Maslov poznamenává, že mírové znovusjednocení je stejně vzdálený cíl, jako kdy bylo. Protipekingské postoje na Tchaj-wanu v posledních letech vzkvétaly, velká část populace odmítala národní spojení s pevninskou Čínou a místo toho se rozhodla identifikovat jako „Tchajwance“ nebo „Tchajwansko-Číňany“.

Vzhledem k tomu, že neexistují přijatelnější možnosti, Maslov věří, že jediné, co Pekingu zbývá, je zmrazit tchajwanský konflikt na dalších deset let a mezitím vyvinout na Tchaj-pej neustálý ekonomický tlak. Takový přístup by byl podle Heera v souladu s čínskou zastřešující strategií pro Tchaj-wan. „Cílem Číny není ani tak dosáhnout sjednocení, ale zabránit nezávislosti a oddělení, aby to mohli někdy v budoucnu vyřešit. A tak si myslím, že zmrazení konfliktu... by bylo v tomto smyslu přijatelné pro Číňany a určitě by to bylo přijatelné pro Tchaj-wan a pravděpodobně by bylo přijatelné i pro nás, pokud by alternativou byl konflikt.

(rp,prvnizpravy.cz NI,foto:arch.)