Svátek má: Laura

Zprávy

Velikost textu:

HuffPost: Zákonodárce vystoupil na obranu amerických otrokářů!

HuffPost: Zákonodárce vystoupil na obranu amerických otrokářů!

Werner Horn, člen zákonodárného sboru státu New Hampshire, zaujal americkou veřejnost tvrzením, že otroctví ve Spojených státech nemá nic společného s rasismem, napsal Huffington Post.

Dobová kresba
21. července 2019 - 06:20

„Držení otroků neznamená, že je člověk rasistický," řekl politik a dodal, že plantážníci se při nákupu otroků neřídili rasovými, ale ekonomickými aspekty.

„Lidé po staletí vlastnili jiné lidi. A rasa s tím neměla vždy nic společného,“ řekl v rozhovoru s publikací republikánský politik.

Jak noviny připomněly, Hornův pohled přitáhl pozornost veřejnosti poté, co se objevil jeho komentář k členovi strany na Facebooku. Republikán Dan Hynes byl rozzloben slovy amerického historika, který nazval Donalda Trumpa „nejrasističtějším prezidentem americké historie". „Tak co ti prezidenti, kteří měli otroky?" „Počkejte, otroctví neznamená, že je člověk rasistický,“ napsal Horn.

Později kongresman obhajoval svoji pozici v rozhovoru s Huffington Postem, a zdůrazňoval, že nepovažoval otroctví za normu. „Vlastnictví jiné osoby nelze nikdy považovat za normální. Není však správné označit tuto instituci za  „rasistickou“," poznamenal politik. Podle něj se komentář k Facebooku vztahuje k dobám, kdy vlastnictví otroků bylo nezbytné pro přežití a udržení rodiny - majitelé otroků koupili dělníky, a neřídili se rasovými, ale ekonomickými hledisky, když si pořizovali ty, kteří byli k dispozici.


„Nemysleli si: „Dnes si koupím černého otroka“, pomysleli si: „Potřebuji krmit svou rodinu, potřebuji pět chlapů, kteří mohou pracovat celý den na slunci, aniž by se umořili,“ řekl Horn a dodal, že ze stejných důvodů majitelé plantáží upřednostňovali dospělé muže před ženami a dětmi, ale to neznamená, že jsou „sexisty a příznivci věkové diskriminace“.

Noviny uvedly, že Horn také hovořil o nedávných poznámkách Donalda Trumpa vůči čtyřem představitelkám etnických menšin z Kongresu USA, které prezident vyzval „vrátit se tam, odkud přišly“. Podle republikánského politika lze Trumpovy tvrzení označit za „hrubé“ a „chybné“, ale ne „rasistické“.

Předseda výboru republikánské strany New Hampshire Stephen Stepanek kritizoval Hornův názor a poznamenal, že se nezapadádo programu strany založeného na „víře ve svobodné lidi, svobodném trhu a svobodném podnikání“. „V celé své historii bylo otroctví ve Spojených státech rasistickou, nelidskou a nemorální praxí,“ zdůraznil Stepanek v dopise poslaném Huffington Postu.

Tato polemika je naprosto ohromující. Zejména u země, která si osobuje pravidelně kádrovat ostatní země světa ohledně lidských práv.

(kou, prvnizpravy.cz, huffpost.com, foto: arch.)