Svátek má: Zdeněk

Zprávy

Velikost textu:

Huirong: „Velká Eurasie“ je pro Rusko výhodnější než „Velká Evropa“

Huirong: „Velká Eurasie“ je pro Rusko výhodnější než „Velká Evropa“

Emmanuel Macron před setkáním s Vladimirem Putinem zopakoval, že "Rusko je evropskou zemí“ a že důvěřuje vytvoření Evropy od Lisabonu po Vladivostok a doufá ve spolupráci s Vladimirem Putinem.

Tak, na zdraví
27. srpna 2019 - 09:01

Úzká interakce mezi francouzským a ruským vůdcem přiměla některé pozorovatele, aby přemýšleli o konceptu „Velké Evropy“ píše Zhao Huirong na čínském webu Huanqiu.

Koncept „Velké Evropy“ od Lisabonu po Vladivostok pochází od francouzského prezidenta Charlese de Gaulla. Během své návštěvy Německa v září 1962 Charles de Gaulle uvedl, že „jednoho dne vybudujeme Evropu společně se Sovětským svazem.“ Tato věta byla určena jak pro Sovětský svaz, tak pro Spojené státy. Účelem bylo ukázat nezávislost a otevřenost francouzské diplomacie.De Gaulle odkazoval na Evropu od Lisabonu po Ural. Později Gorbačov na tomto základě tento koncept rozšířil na  „společný evropský dům“ od Lisabonu po Vladivostok. Po rozpadu Sovětského svazu, v debatě o tom, kam Rusko směřuje, získal eurocentrismus (také známý jako atlantismus nebo pro-westernismus) výhodu v soutěži se slovanstvím a eurasianismem a dosáhl svého vrcholu v Jelcinově éře.

Velký evropský obraz plánovaný Ruskem a Evropskou unií je odlišný: Rusko chce být v západním světě a na stejné úrovni jako Západ. EU doufá, že se rozšíří do postsovětského regionu a zabrání Rusku v obnovení Sovětského svazu. Takže koncept „Velká Evropa“ má na geopolitické úrovni ostré rozpory.

Po krymském incidentu Západ uvalil na Rusko hospodářské sankce a nadále vyvíjí politický tlak. Vztahy Ruska se Západem se všestranně zhoršily a Rusko se muselo vzdát konceptu „Velká Evropa“, který mnoho let sledovalo.


Slova Putinova stratéga Ladislava Surkova ilustrovala nostalgii a zklamání ruské elity s Evropou. Řekl, že Rusko se účastnilo většiny válek v Evropě a také vyhrálo a zachránilo evropské země, ale když Rusko potřebuje pomoc, žádná evropská země nepodá pomocnou ruku. Po rozpadu Sovětského svazu Rusko opět šlo do Evropy, ale Evropa se nemohla přizpůsobit Rusku, protože Rusko bylo „příliš velké a děsivé“, i když Rusko značně omezilo své území a projevilo poslušnost tváří v tvář Západu. Evropa Rusko stále nepřijala.

„Z objektivního nebo subjektivního hlediska bude návrat do „velké Evropy pro Rusko dlouhý a obtížný,“ shrnuje Zhao Huirong.

(rp,prvnizpravy.cz,huanqiu, foto:arch.)