Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

I po 28 letech sjednocení východní Německo zaostává za západem!

I po 28 letech sjednocení východní Německo zaostává za západem!

Od sjednocení Německa uplynulo 28 let a východ země je stále daleko za západem, uvedla na internetových stránkách německá televizní stanice N-TV.

Ilustrační foto
2. října 2018 - 11:04

Podle výroční zprávy vlády východoněmecké země stále znatelně zaostávají za mzdami západu i ekonomických ukazatelích, takže vidí prioritní problém.

Navzdory určitému pokroku ve snaze překonat propast na východě, stále existují obrovské rozdíly v ekonomické výkonnosti mezi oběma částmi Německa. Výroční zpráva německé vlády o jednotě země uvádí, že za dobu 28 let mají životní podmínky obou částí Německa více podobností, ale východ stále zaostává za západem, například pokud jde o mzdy a ekonomickou sílu. Kromě toho není dost centrál velkých firem a orientace ekonomiky německých východních zemí na vývoz je stále výrazně pod úrovní západních zemí.

Jak vyplývá ze zprávy představené německým vládním zmocněncem pro východní země Christianem Hirtem, strukturální rozdíly mezi oběma částmi Německa vedou k menší činnosti ve výzkumu a inovacích, menší tendenci vstoupit na mezinárodní úroveň. Rovněž je zaznamenána nízká produktivita a absence platů na nejvyšší úrovni.

Počátkem devadesátých let došlo k výraznému poklesu počtu dětí a odlivu mladých kvalifikovaných odborníků, což nakonec mělo dlouhodobé důsledky, uvádí zpráva vlády. Navzdory nárůstu porodnosti populace v bývalém východním Německu, tak se počet obyvatel a především práceschopné populace stále snižuje. Stárnutí populace je zde rychlejší než v západních spolkových státech. To vše má mnohostranný dopad na sladění ekonomických ukazatelů a životní úrovni, zdůrazňují autoři dokumentu.


Mezitím německá vláda bude pokračovat v práci na odstranění „strukturálních slabostí" východní části země, uvedl německý televizní kanál. Věková struktura obyvatelstva, která se tam rozvíjí méně úspěšně než v západní části Německa, a také nižší hustota obyvatel omezují počet odborníků. Za posledních pět let se situace zhoršila přibližně ve dvou třetinách všech profesí, což je typické především pro východní Německo.

Zástupce vlády pro záležitosti východních zemí nicméně viděl v předložené zprávě i pozitivní body, pokračovala N-TV. Například na východě existují pozitivní změny na trhu práce. Začátkem roku 2000 překonával rozdíl v nezaměstnanosti mezi oběma částmi země 10%, a v roce 2017 to bylo pouze 2,3%.


Kromě toho se východní Německo dobře projevilo ve studiu klíčových technologií. Kombinace rodinného a profesního života na východě je také mnohem jednodušší a téměř polovina z celkového počtu zaměstnaných obyvatel ve východních zemích Německa jsou ženy.

Nicméně v úrovni příjmů existují rozdíly: průměrná mzda ve východní části země nedosahuje západní úrovně. Nicméně rozdíl v úrovni čistého příjmu není tak velký, ujišťují autoři zprávy. Zaroveň jsou východní země Německa ve vládě i nadále považovány za problematické. „To je nepříjemné, protože kvůli tomu se život a realita lidí odráží v deformované podobě," kritizoval současný stav věcí zástupce vlády na východě Německa Christian Hirte.

(kou, prvnizpravy.cz, n-tv.de, foto: arch.)