Svátek má: Beáta

Zprávy

Velikost textu:

Independent: Brexit bez dohody s Bruselem povede k okamžité krizi!

Independent: Brexit bez dohody s Bruselem povede k okamžité krizi!

Absence dohody o odchodu Británie z Evropské unie povede k „okamžité“ krizi, uvedl bývalý britský eurokomisař Julian King.

Ilustrační foto
1. října 2020 - 11:06

Podle něj brexit bez dohody s Bruselem povede k tomu, že Londýn ztratí přístup k celé řadě informačních systémů EU obsahujících mimo jiné údaje o teroristech a zločincích, informoval The Independent

Kritické informace o teroristech a organizovaném zločinu ve Spojeném království budou odstraněny z databází bezpečnostních služeb Evropské unie v případě, že dojde k brexitu bez dohody s Bruselem, napsal varovně The Independent s odvoláním na vysoké diplomaty a bezpečnostní úředníky.

Chybějící dohoda o sdílení údajů by znamenala, že Spojené království ztratí přístup k široké škále informačních systémů, včetně Evropské kriminální informační služby. Ze stejného důvodu navíc Londýn riskuje, že zůstane bez náhrady evropského zatýkacího rozkazu.


Julian King, poslední britský evropský komisař pro Evropskou unii, uvedl, že rozdíly mezi brexitem s dohodou i bez dohody jsou „významné“, a pokud Spojené království nedospěje k dohodě s Bruselem, povede to k nevyhnutelným vážným problémům.

„Britská (zpravodajská) data, která byla uložena v systémech EU, lze skutečně smazat, pokud nedojde k dohodě o přesnosti údajů, která by upravovala výměnu dat,“ uvedl King ve Společném královském institutu pro obranný výzkum.

Rovněž dodal, že neexistence dohody o brexitu povede k „okamžité“ krizi.

Zároveň jsou podle Kinga vyhlídky na bezpečnostní opatření neoddělitelně spjaty s širší dohodou.

„Toto není oblast, kde Evropská unie připouští možnost samostatných dohod,“ uvedl.

John Scarlett, bývalý šéf MI6, zdůraznil, že naléhavá potřeba výměny dat se zvýšila po takových útocích, jako výbuch v Manchesteru nebo útok na divadlo Bataclan v Paříži.

Podle něj existuje zásadní požadavek - sdílet informace o „osobních pohybech, hraničních přechodech, kde jsou lidé v kterémkoli okamžiku a současně o pohybu financí“.

„Z praktického hlediska je to opravdu důležité. Mluvíme o možnosti zatknout osoby podezřelé ze závažných trestných činů ve Velké Británii nebo v jiných zemích EU,“ zdůraznil Scarlett.

(kou, prvnizpravy.cz, independent.co.uk, foto: arch.)