Svátek má: Běla

Zprávy

Velikost textu:

Independent: Johnson mění stud Britů za brexit na hněv!

Independent: Johnson mění stud Britů za brexit na hněv!

Politika britského premiéra Borise Johnsona ohledně odchodu země z EU dává Britům mnoho důvodů, proč se za svou zemi červenat, píše novinář James Moore ve svém článku pro The Independent.

Boris Johnson, premiér Spojeného království
26. srpna 2019 - 11:06

Materál svědčí o velmi ostré debatě v samotné Británii ohledně podoby odchodu Spojeného království z Evropské unie, která přechází do vzájemných osobních útoků.

Moore věří, že Johnson změnil zemi na rozmazlené dítě, které také představuje hrozbu pro životy řady jeho občanů.

Krátce po otázce odchodu Velké Británie z EU, se novinář James Moore přiznal, že se v zahraničí stydí být Britem na vrcholu nacionalistického sentimentu ve své domovině. Jak Moore poznamenal ve svém článku v Independentu, uvědomil si, že se mu podařilo zasáhnout spoluobčany podobnými slovy, když na něj na sociální síti Twitter dopadla vlna kritiky.

Autorovi se však zdá, že příchod britského premiéra Borise Johnsona odhalil „ošklivou realitu projektu“. Vystavení všech lží, které Johnson uvedl před referendem v roce 2016, vedlo pouze k „stále agresivnější lži“. Ti, kteří se na to pokusili poukázat, byli umlčeni.
 
Nyní se však v pozici hlavy státu stal „Johnnywisem, děsivým klaunem brexitu“ (novinář naráží na vražedného klauna „Pennywise“ z hororu Stephena Kinga „To“ - pozn. red.). A podle Moora na pozadí aktuálních událostí mají Britové všechny důvody, aby se za svou zemi červenali. Podle něj bylo hodně řečeno o Johnsonově charakteru, stejně jako o jeho absenci. Avšak vrhnout světlo na to mohou slova, která údajně řekla společnice premiéra v žáru hádky, která obvinila Johnsona, že se o nic nestará, „ani o peníze, ani o nic jiného“.


Moore nazývá tato slova „prorockými“. Johnsonův přístup tedy znamená předkládat požadavky a vršit skandály pokaždé, když je EU odmítne uspokojit.

A stažení Británie z většiny zasedání EU v reakci na tvrdou odpověď předsedy Evropské rady Donalda Tuska na dopis Johnsona o hraničním režimu mezi Irskem a Severním Irskem je jen posledním takovým příkladem.
 
Moore věří, že jeho „hrozby a záchvaty“ způsobují, že Británie vypadá jako dítě, které potřebuje korekci chování.
 
Autor však připouští, že jednání předsedy vlády ho nezostuzují, ale spíše ho vedou k hněvu.

„Koneckonců, jsem diabetik závislý na inzulínu, jsem jedním z těch, které Johnson a Michael Gove (ministr pro životní prostředí, potraviny a venkov - pozn. red.) označili za „překážky v cestě", napsal Moore (tak britská vláda  reagovala na zveřejněný dokument, který uvádí, že pokud země opustí Evropskou unii bez dohody, může čelit nedostatku potravin, pohonných hmot a léků, jakož i rostoucím cenám a v důsledku toho i nepokojům – pozn. red.).
 
V článku pro The Independent novinář naléhá na odpůrce brexitu bez dohody, kteří, jak se zdá, rezignovali na nevyhnutelné, aby se probudili a pochopili, že předseda vlády a jeho tým ohrožují životy lidí závislých na lécích.

(kou, prvnizpravy.cz, independent.co.uk, foto: arch.)