Svátek má: Zlata

Zprávy

Velikost textu:

Independent: Johnson nemá šanci zastavit příliv migrantů bez Paříže!

Independent: Johnson nemá šanci zastavit příliv migrantů bez Paříže!

Britští představitelé nadále burácejí vzduchem a hrozí, že téměř s pomocí válečných lodí budou moci ovládat hranice, ale ve skutečnosti nejsou schopni zastavit příliv uprchlíků přes Lamanšský průliv.

Ilustrační foto
13. srpna 2020 - 10:16

A to aniž by spolupracovali s bývalými spojenci v Evropské unii, zejména s Francií, píše The Independent.

Jak novináři této publikace v úvodníku zdůrazňují, Brexit, na rozdíl od příslibů jeho příznivců, ztížil Londýnu pouze kontrolu nad vlastními hranicemi, protože nyní bude mnohem obtížnější jednat s evropskými partnery.

Přestože Evropa již zažívá neobvykle vysoké teploty, britský premiér Boris Johnson ho „rozžhavil hlasitými, ale prázdné výroky“ a oznámil svůj záměr „přezkoumat regulační rámec“ upravující situaci s migranty, kteří vstupují do Spojeného království, překračující hranice La - Manche na malých lodích, píše v editoriálu britský deníkThe Independent.

„Premiér hovořil, jako by jeho vláda byla schopna jednostranně potlačit tento provoz a odhalit veškerou extravaganci britského izolacionismu," zdůrazňují novináři. „Když vůdce Spojeného království vystoupí z EU během své kampaně před referendem o Brexitu, mohl být nucen předstírat, že mimo EU bude mít větší kontrolu nad našimi hranicemi. Ale jako bývalý ministr zahraničí musí pochopit, že tomu tak v žádném případě není.“


Jak je uvedeno v materiálu, situaci nejjasněji nastínil další bývalý britský ministr zahraničí David Miliband, který ve svém analytickém článku napsal o vládních plánech: „Jejich první větou je„ převzít zpětnou kontrolu “. Ale druhý říká: „Musíme přimět Francouze, aby jednali aktivněji.“ A tak se okamžitě vracíme do reality moderního světa - abychom něco udělali, musíme se spoléhat na jiné lidi.“

Britský parlament prostě nemůže schválit takový zákon, který by orgánům země v Johnsonově jazyce umožnil „vyhnat“ uprchlíky, kteří již vstoupili do teritoriálních vod Velké Británie: je zřejmé, že jakýkoli takový pokus může být úspěšný pouze pod podmínkou, že francouzský prezident Emmanuel Macron bude spolupracovat s Londýnem, konstatují novináři Independentu.

Podle autorů, pokud by to chtěl Miliband tvrději vyjádřit, vysvětlil by premiérovi, jak tento systém funguje - Velká Británie platí Francii, aby udržovala pořádek na svém pobřeží, ačkoli nemají příliš zájem udržovat na svém místě velké masy lidí, kteří se chtějí v průběhu let dostat do Spojeného království, za dlouhá léta se Londýnu podařilo Francouze přesvědčit, že by bylo pro ně lepší vynutit si právní stát a rozptýlit migranty, než zůstat nečinní a skončit na severním pobřeží s rozbouřenými „vlastními slumy“, jako je slavná „džungle“ v Calais.

Paradoxně, v důsledku Brexitu, se pro britskou stranu stalo mnohem těžší vyžadovat, aby si Francouzi hlídali své hranice, je přesvědčen The Independent. Skutečnost je taková, že za prvé, nyní je nepravděpodobné, že budou mít pocit, že pomáhaje Velké Británii, se podílejí na celoevropské kontrole migračních toků, a zadruhé, od začátku příštího roku již nebude Spojené království plnit normy Dublinské úmluvy, která mimo jiné obsahuje ustanovení, že uprchlíci musí požádat o azyl v první zemi, přes kterou vstupují do EU.

Intependent vždy obhajoval „soucitný“ přístup k uprchlíkům, jakož i politiku otevřenosti vůči ekonomickým migrantům, která nakonec funguje v zájmu Velké Británie, uvádí článek. Takový kurz vyžaduje spravedlivé normy, ale je také nutné zajistit jejich dodržování - a to již znamená, že Londýn musí podle novinářů spolupracovat se svými sousedy.

„Pokud s těmito lidmi sympatizujeme v souvislosti s jejich zoufalou situací, nikdo je nechce tlačit, aby vypluli na moře v nebezpečných nafukovacích člunech. To znamená, že je třeba zastavit tyto plavby tam, kde začínají - tj. ve Francii, a to nejlépe ještě před tím, než potenciální migranti dorazí na francouzské pobřeží, a kde bude nutné utáhnout šrouby gangům zapojených do nedovolené přepravy osob,“ vysvětlují autoři.

Jak podezřívá redakce Independentu, pokud se hlasitá prohlášení premiéra Johnsona o změnách v legislativě, a slib britského ministra vnitra, ohledně použití námořnictva země pro kontrolu hranic, ukážou prázdná, bude současná vláda, skládající se z příznivců Brexitu, pravděpodobně nucena obnovit ta partnerství s evropskými zeměmi, které byly kdysi založeny a pokračovaly v rámci Evropské unie.

(kou, prvnizpravy.cz, independent.co.uk, foto: arch.)