Svátek má: Vavřinec

Zprávy

Velikost textu:

Independent: „Katastrofální následky“ vylití radioaktivní vody z Fukušimy

Independent: „Katastrofální následky“ vylití radioaktivní vody z Fukušimy

Podniky rybářského průmyslu v Japonsku se ostře postavily proti návrhům na vypuštění radioaktivní vody z jaderné elektrárny Fukušima do oceánu, napsal The Independent.

Ilustrační foto
17. října 2020 - 11:06

Podle zástupců odvětví by takový krok, který dříve navrhli japonští odborníci, mohl způsobit další poškození pověsti rybářských společností, které byly tak těžce zasaženy nehodou v jaderné elektrárně v roce 2011.

Zástupci japonského rybářského průmyslu vyzvali vládu země, aby odmítla vypouštět radioaktivní vodu z jaderné elektrárny Fukušima do oceánu, kde v roce 2011 došlo k rozsáhlé havárii, uvedl britský list The Independent.

Jak připomíná publicista publikace, voda ze stanice, která byla vyčištěna, ale zůstává radioaktivní, je v současné době skladována ve speciálních nádržích v průmyslovém areálu stanice. Mezitím podle výpočtů odborníků nebude do roku 2022 pro nádrže jednoduše prostor, proto odborná komise pod japonskou vládou doporučila vypustit vodu do oceánu. Příprava na odtok podle některých zpráv bude podle The Independent trvat dva roky.


Nyní se zástupci japonského rybářského průmyslu vyslovili proti doporučením odborníků, protože se domnívají, že vypouštění radioaktivní vody dále poškodí jejich pověst, uvádí se v článku. „Důrazně se stavíme proti vypouštění kontaminované vody, protože by to mohlo mít v budoucnu katastrofické důsledky pro japonský rybářský průmysl," uvedl Hiroshi Kishi, prezident Konfederace japonských rybářských družstev JF Zengyoren, minulý týden na schůzce s vládními úředníky a zdůraznil, že takový krok by mohl vyvolat v dalších zemích zpřísnění omezení dovozu japonských rybolovných produktů.

Vedoucí svazu velkoobchodních dodavatelů ryb a podniků zpracovávajících ryby v japonské prefektuře Fukušima Toshihito Ono k tomu řekl: „Důrazně protestujeme proti vypouštění znečištěné vody do oceánu, protože to nepochybně poškodí naši pověst.“ Jak poznamenal komentátor listu The Independent, zástupci sektoru jsou přesvědčeni, že únik poškodí jejich reputaci ještě více než katastrofa v samotné jaderné elektrárně Fukušima, po které prudce poklesl rybolov u pobřeží prefektury. 

Podle The Independentu již odborníci z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) uvedli, že vypouštění radioaktivní vody do oceánských vod je „technicky proveditelné“, přičemž si všiml, že tato metoda je „pravidelně používána provozováním jaderných elektráren a zařízení na palivový cyklus, jako je například v Japonsku i po celém světě“. Podle odborné komise pod japonskou vládou by jedinou alternativou bylo odpařování vody do atmosféry.

Zástupci japonského ministerstva průmyslu slíbili, že zohlední stanovisko rybářských podniků a „co nejdříve“ učiní rozhodnutí, dodal britský deník.

Je přitom pozoruhodné, že k tomuto připravovanému „ekologickému zvěrstvu“ přihlíží svět s nepochopitelným klidem až nezájmem.

(kou, prvnizpravy.cz, independent.co.uk, foto: arch.)