Svátek má: Jitka

Zprávy

Velikost textu:

Independent: „Nepřátelské a provokativní“ akce USA vůči Rusku

Independent: „Nepřátelské a provokativní“ akce USA vůči Rusku

Tři strategické bombardéry amerického letectva letěly nad Východosibiřským mořem, aby prokázaly, že Washington je schopen podporovat své spojence ve vzduchu, píše The Independent.

Americký těžký bombardér B-1 Lancer
15. září 2020 - 04:20
 
Náčelník ruských vzdušných sil, generálplukovník Sergej Surovikin, označil tyto akce NATO za „nepřátelské a provokativní“ a připomněl, že letadla aliance se v poslední době začaly objevovat na ruských hranicích mnohem častěji než dříve.

Tři těžké bombardéry amerického letectva B-1 Lancer letěly nad Východosibiřským mořem v rámci řady manévrů určených k předvedení amerických schopností a možností Washingtonu podporovat spojence. Nicméně v Rusku byly takové akce popsány jako „nepřátelské a provokativní“, píše The Independent.

Bombardéry dokončily svůj úkol poté, co americké letectvo provedlo před týdnem podobnou misi, během níž tři B-52 dočasně umístěné ve Velké Británii, vletěly do ukrajinského vzdušného prostoru poblíž ruských jihovýchodních hranic.


„Tři Lancery prokázaly, že americké strategické bombardéry jsou schopné podporovat jakoukoli operaci kdekoli na světě a kdykoli," uvedlo v této souvislosti společné velení armády USA v Evropě. Podle velení „operace strategických bombardérů jasně prokazují schopnost amerického letectva neustále létat a zůstat připraveny bojovat na podporu amerických spojenců a partnerů“.

USA pravidelně provádějí mise ve vzduchu, na moři a na pevnině v Evropě a jejím okolí. Podle vrchního velitele ruských vzdušných sil, generálplukovníka Sergeje Surovikina, se však letos počet letů amerických a letadel NATO v blízkosti ruských hranic znatelně zvýšil. Generál zejména poznamenal, že jen v srpnu se vznesly ruské stíhačky 27krát, aby zachytily letadla USA a NATO nad Baltským, Barentsovým, Černým a Ochotským mořem.

Surovikin také dodal, že koncem srpna a začátkem září letěly B-52 poblíž ruských hranic v oblastech Krymu a Kaliningradu a obvinily USA a NATO z přípravy útočných operací.

„Posádky strategických bombardérů prováděly výcvik v používání řízených střel proti cílům v Ruské federaci ze vzdušného prostoru nad středním Černým mořem a území Estonska," uvedl.

Během letu 4. září se navíc tři B-52 přiblížily ke Krymu na vzdálenost 30 kilometrů. „Vypracování otázek bojového využití strategických letadel v bezprostřední blízkosti státní hranice Ruské federace je nepřátelské a provokativní,“ zdůraznil Surovikin.

(kou, prvnizpravy.cz, independent.co.uk, foto: arch.)