Svátek má: Zuzana

Zprávy

Velikost textu:

Independent: Rusko zahajuje masové testy vakcíny proti koronaviru

Independent: Rusko zahajuje masové testy vakcíny proti koronaviru

Rusko již schválilo novou vakcínu proti koronaviru, ale masové testy jsou teprve před ním.

Ilustrační foto
21. srpna 2020 - 11:06

Jak informuje The Independent, testování zúčastní více než 40 tisíc lidí. V mnoha zemích však úřady již projevily zájem o koupi vakcíny, jakmile budou zkoušky dokončeny.

Experimentální ruskou vakcínu proti koronaviru bude testovat více než 40 tisíc lidí z celé země. Ruské orgány ji již schválily. Vladimir Putin oznámil, že první testy prokázaly její účinnost a bezpečnost. Zatím to testováno jen na několika desítkách lidí a nyní ruští doktoři budou pozorovat reakci ostatních, píše Independent.

Masové testy začnou příští týden a budou pod dohledem zahraničních odborníků. Údaje pak budou publikovány v akademických časopisech a předány Světové zdravotnické organizaci.


Rusko bylo kritizováno za rozhodnutí o schválení vakcíny před provedením zkoušek ve třetí fázi. Úředníci WHO uvedli, že kontaktovali Rusko, aby získali informace o vakcíně a prvních pokusech. Poznamenali k tomu, že jejich otázky ale vyvolává jakákoli vyvinutá vakcína.

Zároveň Rusko již obdrželo žádosti na vakcínu z celého světa. A podle vývojářů mohou ročně vyprodukovat půl miliardy dávek. Například mexické úřady uvedly, že chtějí koupit vakcínu co nejdříve, jakmile budou testy dokončeny, píše The Independent.

Je přitom zajímavé, jak uvádí mexický list El Financiero, že podle jeho průzkumu Mexičané nejvíce důvěřují vakcíně vyvinuté právě Ruskou federací.

(kou, prvnizpravy.cz, independent.co.uk, foto: arch.)