Svátek má: Ctirad

Zprávy

Velikost textu:

Independent: USA pohrozily Británii kvůli spolupráci s Huawei!

Independent: USA pohrozily Británii kvůli spolupráci s Huawei!

Spojené státy mohou omezit přenos utajovaných informací do Spojeného království, pokud vláda použije služby čínské společnosti Huawei k vytvoření nové generace síťové infrastruktury, uvedl The Independent.

Ilustrační foto
30. dubna 2019 - 11:05

Spojené státy mohou omezit předávání utajovaných informací do Spojeného království, pokud se vláda Theresy Mayové rozhodne použít zařízení čínské společnosti Huawei k vytvoření nové generace síťové infrastruktury, podle Independent s odkazem na prohlášení amerického náměstka ministra hospodářství Roberta Strayera.

„Postoj USA je takový, že připuštění Huawei nebo jakéhokoli jiného nespolehlivého prodejce k (vytvoření) jakékoli části telekomunikační sítě páté generace (5G), je rizikem," řekl Robert Strayer.

„Pokud se ostatní země zapojí a umožní nedůvěryhodným prodejcům podílet se na vytváření a stanou se dodavateli jejich 5G sítí, budeme muset znovu zvážit naši schopnost sdílet informace a udržovat s nimi kontakt, jako je tomu nyní,“ řekl Strayer. Podle něj je z hlediska americké strany rizikem použití vybavení čínské společnosti jak v „základních“, tak v dalších částech komunikačního systému nové generace.


Jak deník uvedl, tato tvrzení byla vznesena na pozadí zprávy o schválení plánů pro Huawei, aby se podílela na vytvoření některých doplňujících (nikoliv základních) částí britského 5G komunikačního systému. Podle novin, spor o roli čínské korporace na vytvoření páté generace britského komunikačního systému v posledních několika týdnech vyvolal rozkol v parlamentu země.

Čínská Huawei, je podle podle zpravodajských informací USA údajně financována čínskými zpravodajskými agenturami, a představuje tak hrozbu pro národní bezpečnost Spojeného království. Jak noviny připomínají, Huawei je zakázáno účastnit se práce na vládních sítí ve Spojených státech, omezení činnosti společnosti platí také v Austrálii a na Novém Zélandu.

Huawei tato podezření rozhodně odmítá. Navíc belgičtí odborníci po analýze čínské společnosti ohledně 5G prohlásili, že nenašli žádná programová „zadní vrátka“.

(kou, prvnizpravy.cz, independent.co.uk, foto: arch.)