Svátek má: Bořek

Zprávy

Velikost textu:

Independent: Výzkum potvrdil, že dinosaury vyhladil dopad asteroidu!

Independent: Výzkum potvrdil, že dinosaury vyhladil dopad asteroidu!

Jak ukázala nová studie, dinosauři skutečně vymřeli kvůli globálnímu ochlazení, které bylo  způsobeno tvrdým dopadem asteroidu na Zemi v oblasti dnešního poloostrova Yucatan.

Ilustrační foto
12. září 2019 - 11:04

V důsledku tohoto úderu vypukly požáry a zpětným tokem tsunami naplnila výsledný kráter kousky spálených stromů a kamení, napsal The Independent s odkazem na článek časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences.

Jak ukázala nová studie, éra dinosaurů opravdu skončila pádem obrovského asteroidu na poloostrově Yucatan v současném Mexiku, uvedl The Independent. Jeho síla odpovídala explozi 10 miliard atomových bomb svržených v druhé světové válce.
 
Pád tohoto asteroidu spálil lesy na tisíce kilometrů daleko, zvedly se tsunami až do 500 mil a do atmosféry se dostalo tolik prachu se sírou, že slunce zmizelo, jeho paprsky se odrážely a v důsledku toho začalo globální ochlazení, kvůli kterému dinosauři vymřeli.

 
Vědci již dříve předpokládali, že dinosauři zanikli v důsledku takového scénáře, ale nyní experti z University of Texas tuto hypotézu potvrdili pomocí kamenů, které zaplnily kráter den po katastrofě. Vzorky odebrané v kráteru ukázaly přítomnost fragmentů uhlí a hornin, které přinesly tsunami. Naopak síra v nich není, i když je v okruhu.
 
To znamená, že asteroid dopadl na horniny obsahující síru, a vyvrhl ji do vzduchu. Vody Mexického zálivu za několik hodin, tedy velmi rychle, po nárazu naplnily kráter kameninou. A dřevěné uhlí se stalo důkazem, že po pádu asteroidu vypukly požáry.

Jak vědci situaci popsali jako krátkodobé peklo na regionální úrovni, po kterém následovalo dlouhé období globálního ochlazení - asteroid nejprve spálil dinosaury (což ještě nevedlo k vyhynutí) a poté vše zmrazil. Podle vědců pak jediná věc, která by mohla způsobit takové rozsáhlé vyhynutí druhů, pocházela z atmosférického efektu, napsal The Independent.

(kou, prvnizpravy.cz, independent.co.uk, foto: arch.)