Svátek má: Svatopluk

Zprávy

Velikost textu:

Independent: Západ propásl čas, aby správně porozuměl Putinovi!

Independent: Západ propásl čas, aby správně porozuměl Putinovi!

Po celou tu dobu Západ nepochopil Vladimira Putina, když mu přisuzoval démonické rysy, napsala komentátorka The Independentu Mary Dejevsky.

Boris Jelcin a Vladimir Putin
19. srpna 2019 - 10:15

Přičemž, kdyby dokázal správně interpretovat rysy jeho charakteru a choval se k němu jinak, celá dnešní politická scéna by vypadala jinak.

Když Boris Jelcin představil Vladimira Putina jako svého nástupce, byly na to dvě reakce. První se ptali sami sebe, kdo je to Putin, protože vypadá tak skromně na pozadí Jelcina, který vypadá jako medvěd. Jiní připomínali, že se jednalo o pátého předseda vlády za rok, takže „tento lůzer“ dlouho nevydrží, napsala Mary Dejevsky v článku pro Independent.

Ale podle ní, i když Putin vyšel z ničeho, nebyl „poraženým“. V této nebo jiné funkci vedl Rusko 20 let. Stal se celosvětovou postavou a ve své zemi ho prostě nazývájí HDP.

Ale kdo Vladimir Putin je stále nejasné, poznamenala autorka článku. Je si jistá, že byl Putin po celou tu dobu nepochopen, zejména ve Spojených státech a Velké Británii, a proto bylo Rusko považováno za starého protivníka sovětské éry, což negativně ovlivnilo celý systém mezinárodních vztahů.

Putinův mnichovský projev (v roce 2008) je považován za předěl, když obvinil NATO z expanze na východ. Tato řeč posílila negativní obraz Ruska a vyvrcholením tohoto vztahu byly neprokázané obvinění z ruského vměšování do amerických voleb v roce 2016.

Putinova „démonizace“ má několik prvků, pokračovala Dejevsky. Především se mu připomíná jeho služba v KGB, přestože od ní odešel, což bylo tehdy odvážné a neobvyklé. Jelcin byl také obviněn z toho, že úmístil Putina po odchodu, aby chránil sebe a svou rodinu, ale myšlenka, že to může udělat jedna osoba u moci, se zdá být pro Mary Dejevsky fantastická. Přesto je Putinova minulost v KGB na Západě pravidelně připomínána, zejména ve Velké Británii, kde je téměř osobně obviněn ze smrti Alexandra Litvinenka, atentátu na Sergeje Skripala a dalších vražd bývalých Rusů.


Druhým prvkem je „carský komplex“, jako by Putinovi stačilo je lousknout prsty, aby některého vůdce opozice či novináře zabil nebo uvěznil. Současně je však i při „maratónských“ přímých liniích zřejmá úplně jiná věc: že i nepříznivé regionální správy je obtížné omezit, a existují místa, kde pokyny Kremlu nefungují. A to nevypovídá o moci Kremlu.

Třetí výhrady k  Putinovi jsou, že chce obnovit Sovětský svaz. Stačí se však podívat na mapu moderních aliancí a pochopit absurditu této myšlenky. Dejevsky vzpomíná: Rusko nepřipojilo jediný stát, který získal nezávislost po pádu SSSR. A označuje anexi Krymu důsledkem paniky Ruska, protože by mohlo ztratit Sevastopol.

Pokud tyto tři body zahodíme, kvůli nimž Putina démonizují, předkládá Mary Dejevsky pohled na ruského prezidenta z následujícího úhlu. Putin je dítě svého století, jeho raná léta prošla v atmosféře nejistoty a nebezpečí, která doprovázela rozpad SSSR. A poté Rusko cítilo ponížení Západem. Když se Putin stal vůdcem, jeho prioritou byla ekonomická a politická stabilita a jeho charakter, stejně jako mnoho Rusů, je konzervativní.

Kromě toho je Putin Rus a dívá se na svět z Moskvy. To znamená, že má jemný smysl pro národní důstojnost, a to není nekontrolovatelný nacionalismus, ale stejně jako Trump a částečně Macron bude stavět svoji zemi na první místo.

Navíc toho Putin úspěšně vykořenil oligarchy v Rusku. Pokud se podíváte na dnešní Ukrajinu, kde oligarchové stále vládnou, pak se Putinova rozhodnost nezdá být nevhodná, poznamenala autorka článku.

Nakonec Putinovi kritici si nevšimli řady vlastností jeho charakteru. Je vnímavý, vidí široký obraz i detaily. Učí se ze svých chyb. Dříve trval na tom, že je „technokratem“, nikoli politikem. Za posledních 20 let se však stále stal politikem. „Ať už si myslíte o kvalitě ruské demokracie cokoliv, Putin mistrovsky vede kampaň a komunikaci s veřejností." Putin je zároveň mistrem přežití. To mu pomohlo jak v judu, tak v ruské politice.

Ale teď, možná, už Putin zažil svůj rozkvět. Generace, která si nepamatuje nejen sovětskou éru, ale také chaos devadesátých let, dosáhla volebního věku. A v západních knihách, i když opožděně, nakonec přestali zobrazovat Putina jako hrdinu nočních můr.

„Kdyby se jen Západ pokusil lépe porozumět Putinovi a jeho zemi, mezinárodní krajina by dnes vypadala povzbudivěji," uzavřela publicistka. Místo toho se ztratilo mnoho příležitostí a času.

(kou, prvnizpravy.cz, independent.co.uk, foto: arch.)